Nowe ministerstwa w rządzie Morawieckiego. Sprawdź, co się zmieniło

Polska
Nowe ministerstwa w rządzie Morawieckiego. Sprawdź, co się zmieniło
PAP/Mateusz Marek
Premier Mateusz Morawiecki podał skład nowego rządu

W piątek wieczorem Mateusz Morawiecki podał skład nowego rządu. Otwarta jest jedynie sprawa obsady szefa ministerstwa sportu. Oprócz zmian personalnych na niektórych stanowiskach nastąpiły także zmiany strukturalne. Niektóre ministerstwa zostały wchłonięte przez inne, powstały też zupełnie nowe resorty.

Zmiany w architekturze rządu mają pomóc w lepszym zarządzaniu krajem. Jarosław Kaczyński mówił we wprowadzeniu do konferencji Mateusza Morawieckiego, że oczekuje że Polacy za cztery lata będą w znacząco lepszej sytuacji niż są dzisiaj.

 

Nowe ministerstwo nadzoru właścicielskiego

 

Nowym resortem w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego będzie ministerstwo nadzoru właścicielskiego. Jego dokładna nazwa zostanie dopiero ostatecznie uzgodniona.

 

Na jego czele ma stanąć wicepremier Jacek Sasin, który, dotychczas był przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów.

 

Według Mateusza Morawieckiego Sasin ma "wypracować najlepsze praktyki, aby było jak najwięcej synergii między spółkami".

 

- Chodzi o wykorzystanie wszelkich rezerw, także tych leżących w domenie Skarbu Państwa, co jest w naszym żywotnym interesie. To będzie jedno z zadań ministra Sasina oraz opieka nad tym całym działem, który przejdzie z ministerstwa energii - energetyka, górnictwo - podkreślił szef rządu.

 

Rozwój, fundusze i bez energii

 

Powstanie również zupełnie nowe ministerstwo rozwoju, które będzie zajmować się również budownictwem i turystyką. Na jego czele stanie Jadwiga Emilewicz

 

Kolejną nowością jest ministerstwo zarządzania funduszami. Będzie nim kierować dotychczasowa wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak

 

Zlikwidowane ma zostać z kolei Ministerstwo Energii. Kompetencje ministerstwa energii zostaną przeniesione częściowo m.in. do ministerstwa nadzoru właścicielskiego. Dotyczy to m.in. spółek górniczych i energetycznych. Z kolei odnawialnymi źródłami energii, miksem energetycznym i obniżeniem emisji CO2 zajmie się nowy resort ds klimatu.

 

Podział w MSZ i resorcie środowiska

 

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił również, że na dwie części podzielone zostanie Ministerstwo Środowiska. 

 

- Ministerstwo Środowiska - o takiej nazwie - będzie obejmowało Lasy Państwowe, łowiectwo, parki narodowe, edukację w zakresie ochrony środowiska - wymienił Morawiecki. Jak dodał pokieruje nim Michał Woś.

 

- Cała sfera zewnętrzna dawnego ministerstwa: klimat, program, strefy, które wiążą się z wypełnieniem naszych wymogów np. z poziomem Odnawialnych Źródeł Energii w naszym miksie energetycznym, albo obniżeniem emisji CO2, to są takie dziedziny, które w oczywisty sposób dotyczą działań gospodarczych wewnątrz kraju, a jednocześnie mają niebywale istotne odniesienie do aktualnej polityki klimatycznej przede wszystkim w Unii Europejskiej - mówił premier.

 

Poinformował, że zupełnie nowym resortem ds. klimatu pokieruje Michał Kurtyka.

 

Podział kompetencji nastąpi również w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Ministrem pozostanie Jacek Czaputowicz, ale sprawami europejskimi zajmie się Konrad Szymański, przy czym nie w MSZ ale w KPRM-ie. 

 

12 listopada pierwsze posiedzenie Sejmu

 

Rzecznik rządu Piotr Müller jeszcze przed posiedzeniem Komitetu Politycznego PiS podkreślił, że w przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu. Ma to nastąpić 12 listopada.

 

ZOBACZ: Kim jest Tomasz Grodzki? Wspólny kandydat opozycji na marszałka Senatu
 

- W związku z tym po desygnowaniu premiera przez pana prezydenta rozpocznie się procedura zaprzysiężenia tego składu rządu i w możliwie szybkim czasie zostanie przedstawione expose i będziemy prosić o wotum zaufania przez Sejm - zapowiedział.

 

Müller stwierdził ponadto, że "jeżeli pan prezydent takie terminy wyznaczy - a chcielibyśmy, żeby to odbyło się możliwie szybko - to zaprzysiężenie nowych ministrów mogłoby się odbyć w przyszłym tygodniu".

 

Wybory parlamentarne, które odbyły się 13 października, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

 

  

dk/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie