Skurkiewicz: KO skorumpowała Kwiatkowskiego, by w Senacie zagłosował za Grodzkim

Polska

- Firmowaliście prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, który miał zarzuty. Później skorumpowaliście tego polityka, przyznając mu przewodniczenie komisji ustawodawczej. Gdyby nie jego głos, prof. Grodzki nie zostałby marszałkiem Senatu - mówił w programie "Wydarzenia i Opinie" Wojciech Skurkiewicz (PiS). Zdaniem Adama Szejnfelda (KO), "senatorzy niezależni też reprezentują polskich obywateli".

Tomasz Grodzki (KO), nowo wybrany marszałek Senatu, w pierwszą podróż zagraniczną chce udać się do Stanów Zjednoczonych. Planuje podziękować tamtejszym senatorom, którzy niemal cztery lata temu napisali list do ówczesnego rządu Beaty Szydło. 

 

Wezwali w nim, by polskie władze "potwierdziły wierność zasadom OBWE i Unii Europejskiej, w tym poszanowania demokracji". Miało to związek z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

 

ZOBACZ: "Senat nie ma takich kompetencji". Karczewski o wezwaniu Banasia przed komisję

 

"To mocno zastanawiające" vs. "można się dziwić na flagi USA w Senacie"

 

- Dziwię się temu kierunkowi amerykańskiemu. Pan Grodzki pierwszą wizytę powinien złożyć w Brukseli, spotkać się z Donaldem Tuskiem i porozmawiać z nim o przyszłości Platformy Obywatelskiej w Polsce - powiedział Wojciech Skurkiewicz.

 

Jego zdaniem "to mocno zastanawiające, czemu miałaby służyć taka wizyta".

 

Według senatora KO Adama Szejnfelda, gdyby w polskim Senacie "pojawiły się flagi USA, to można by było się dziwić".

 

- Nie rozumiem mówienia o "hucpie" czy pogardliwego określania flag UE, której Polska jest członkiem - mówił, nawiązując do przywrócenia przez Grodzkiego flag z unijnym symbolem na korytarze w budynku izby wyższej parlamentu.

 

ZOBACZ: Unijne flagi wróciły do Senatu

 

WIDEO: Zobacz wydanie programu "Wydarzenia i Opinie" z Wojciechem Skurkiewiczem i Adamem Szejnfeldem

 

  

 

Szejnfeld: jeżeli Banaś nie zrezygnuje, jego sprawą zajmie się opozycja w Senacie

 

Szejnfeld zapewnił, że "Koalicja Obywatelska chce nowego otwarcia, współpracy i poziomu kultury politycznej w Senacie". Bogdan Rymanowski zapytał go, czy jedna z komisji senackich wezwie na przesłuchanie Mariana Banasia, szefa Najwyższej Izby Kontroli.

 

- (Nie, jeżeli) PiS wycofa się z popierania prezesa Banasia, a on zrezygnowałby ze swojej funkcji. Chyba, że to się nie stanie, to demokratyczna opozycja w Senacie będzie musiała zająć się tą wstydliwą sprawą dla Polski - zapowiedział.

 

ZOBACZ: Spotkanie prezydenta, prezesa PiS i premiera w Belwederze

 

Skurkiewicz stwierdził, że "przesłuchanie nie mieści się w regulaminie Senatu". - Prezes NIK odpowiada przed marszałkiem Sejmu i jest podległy Sejmowi, nie Senatowi. To jest rzecz, która ma wydźwięk medialny; wrzucenie kamyczka do kociołka - mówił.

 

"KO skorumpowała Krzysztofa Kwiatkowskiego"

 

Polityk PiS dodał, że Koalicja Obywatelska "firmowała prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, który miał zarzuty prokuratorskie".

 

- (Później) skorumpowaliście tego polityka, przyznając mu przewodniczenie komisji ustawodawczej, jednej z najważniejszych w Senacie. Otrzymał już rekomendację. Gdyby nie głos Kwiatkowskiego, prof. Grodzki nie zostałby marszałkiem Senatu - uznał Skurkiewicz. 

 

Szejnfeld zaprzeczył tym słowom. - Senatorzy niezależni też reprezentują obywateli polskich. Nie było korupcji politycznej. Ustaliliśmy liczbę komisji, które przypadną PiS i opozycji, a także uszanowaliśmy wyniki senatorów niezależnych - powiedział. 

wka/grz/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie