Początek obrad Sejmu. Grzegorz Braun wnioskował o przerwę

Polska
Początek obrad Sejmu. Grzegorz Braun wnioskował o przerwę
Polsat News
Sejm nie poparł wniosku posła Konfederacji.

- Wnioskuję o przerwę celem uzupełnienia porządku obrad - mówił Grzegorz Braun na początku środowych obrad Sejmu. Jak dodał, chciał uzyskać informacji od szefa MSWiA i Komendanta Głównego Policji, czy "miasto Wrocław należy jeszcze do Rzeczypospolitej". Według polityka Konfederacji, na poniedziałkowym "Marszu Polaków" ludzie byli tam "bici, gazowani i zamykani".

W środę po godz. 18 Sejm wznowił obrady. Na początku drugiego dnia inauguracyjnego posiedzenia parlamentu ślubowanie złożyła nieobecna na wtorkowych obradach posłanka KO Aleksandra Gajewska.

 

Po ślubowanie Gajewskiej poseł Konfederacji Grzegorz Braun złożył wniosek o przerwę w obradach. 

 

- Wnioskuję o przerwę celem uzupełnienia porządku obrad przez Konwent Seniorów. Porządek obrad powinien być uzupełniony w trybie pilnym o nadzwyczajną informację ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz Komendanta Głównego Policji z odpowiedzią na pytanie, czy miasto Wrocław należy jeszcze do Rzeczypospolitej, ponieważ doniesienia z ostatnich dni i godzin nasuwają zasadne podejrzenie, że działa się tam na podstawie jakiegoś innego prawa, które nie jest stanowione i nie obowiązuje na terytorium RP - wyjaśniał.

 

Braun nawiązał w ten sposób do poniedziałkowego "Marszu Polaków". Policja zatrzymała wówczas czternaście osób. Zgromadzenie rozwiązano m.in. z powody wznoszenia antysemickich haseł. Pięć osób zostało rannych, w tym trzech policjantów.

ZOBACZ TEŻ: Hasła antysemickie i race na Marszu Polaków we Wrocławiu. Użyto armatek wodnych [WIDEO]

 

Według posła Konfederacji, uczestnicy marszu byli "bici, gazowani, zamykani". - Wspominaliście tutaj potrzebę dekomunizacji Rzeczypospolitej. Dajcie temu wyraz dzisiejszego wieczoru - apelował do posłów. 

 

WIDEO: Wystąpienie Grzegorza Brauna na sejmowej mównicy.

  

 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwróciła uwagę, że na Konwencie Seniorów przedstawiciel Konfederacji nie zgłaszał wniosku o przerwę. Na sali plenarnej doszło jednak do głosowania. 189 parlamentarzystów poparło wniosek o przerwę, przeciw zagłosowało 247, a 6 wstrzymało się od głosy. Wniosek przepadł.

 

Ostatecznie jednak Sejm przerwał obrady. Jak poinformowała marszałek Witek obrady wznowione zostaną w przyszły wtorek, 19 listopada, o godz. 10.

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że na przyszły wtorek zaplanowane jest expose premiera Mateusza Morawieckiego; w czwartek prezydent Andrzej Duda ma desygnować Morawieckiego na premiera, a w piątek powołać jego nowy rząd. 

zdr/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie