Trump: ujawnimy zapis rozmowy z prezydentem Ukrainy

Polska
Trump: ujawnimy zapis rozmowy z prezydentem Ukrainy
PAP/EPA/Michael Reynolds
Prezydent Donald Trump przekonuje, że w rozmowie z prezydentem Ukrainy nie popełnił błędu.

"Dam wam drugi zapis, bo miałem dwie rozmowy z prezydentem Ukrainy" - powiedział dziennikarzom prezydent USA Donald Trump. Zapowiedział w sobotę, że Biały Dom opublikuje zapis jego drugiej rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim prawdopodobnie we wtorek.

Skarga tzw. sygnalisty - prawdopodobnie pracownika CIA, który poinformował o nieprawidłowościach - dotycząca lipcowej rozmowy Trump-Zełenski doprowadziła do uruchomienia śledztwa Izby Reprezentantów.

 

W sprawie afery ukraińskiej i ewentualnego impeachmentu Trumpa dochodzenie prowadzą trzy komisje Izby Reprezentantów, większość w izbie mają Demokraci.

 

Trumpowi zarzuca się wywieranie presji na inne państwo w celu skłonienia go do ingerencji w amerykańskie wybory prezydenckie oraz próbę zamaskowania tych zabiegów. Zeznania świadków potwierdzają jak dotąd ocenę i obawy sygnalisty. Z kolei prezydent Stanów Zjednoczonych, że nie popełnił błędów w rozmowie z Zełenskim.

 

ZOBACZ: Ruszył proces Rogera Stone'a, byłego doradcy Donalda Trumpa

 

"Mamy kolejny zapis, który jest bardzo ważny" - powiedział amerykański prezydent dziennikarzom podczas wizyty w bazie wojskowej Andrews pod Waszyngtonem. Prezydent USA wyjaśnił też, że rozmowa, o której mowa obecnie, odbyła się przed głośną rozmową telefoniczną obu liderów z 25 lipca.

 

Zdaniem Demokratów Trump nadużył swojego urzędu, nalegając na władze Ukrainy, aby wszczęły nowe śledztwo w sprawie syna Joe Bidena, Huntera, w związku z jego zatrudnieniem w ukraińskiej firmie gazowej Burisma Holdings. W ten sposób według Partii Republikańskiej chciał zaszkodzić Joe Bidenowi, który jest obecnie jego najpoważniejszym rywalem przed wyborami prezydenckimi.

 

Donald Trump będzie walczyć o reelekcję w 2020 roku.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie