"Zimowa impreza" zamiast Bożego Narodzenia w Ikei. Choinka nazywa się teraz "rośliną sztuczną"

Biznes
"Zimowa impreza" zamiast Bożego Narodzenia w Ikei. Choinka nazywa się teraz "rośliną sztuczną"
IKEA
Także w Polsce produkty świąteczne w Ikei zmieniły nazwę: choinka jest "rośliną sztuczną do wewnątrz"

Skandynawowie - od Danii po Norwegię - są oburzeni kampanią reklamową Ikei, w której Boże Narodzenie zastąpiono zwrotem "zimowa impreza". "Chętnie kupuję w tym sklepie, ale chyba moja noga już tam nie postanie" - oświadczył duński polityk Mads Fuglede z partii Venstre. Także w Polsce produkty świąteczne zmieniły nazwę: choinka jest "rośliną sztuczną do wewnątrz".

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało półtora miesiąca, więc nie może dziwić, że w handlu rozpoczyna się gorący okres. W sklepach Ikei w Skandynawii już pojawiły się serie produktów związanych ze świętami. Szwedzki koncern unika nazywania ich "bożonarodzeniowymi" zastępując zwrotem vinterfest - "zimową imprezą".

 

Duński parlamentarzysta: organizujecie wigilię czy "zimową imprezę"?


"Kocham Szwecję i Szwedów, ale ich obsesja na punkcie poprawności politycznej robi się już irytująca" - stwierdził Peter Skaarup, lider Duńskiej Partii Ludowej i przewodniczący parlamentarnej komisji prawa. 

 

"A Wy, będziecie 24 grudnia obchodzić wigilię świąt Bożego Narodzenia, czy może organizujecie "zimową imprezę?" - pytał polityk użytkowników Facebooka, którzy śledzą jego profil. 

 

ZOBACZ: Przepis na zdrowe święta: zamiast liczyć kalorie, wystarczy zachować umiar

 

Skaarup nie jest jedynym duński politykiem, który oburzył się na działania Ikei. Mads Fuglede, przedstawiciel partii Venstre, przyznał, że nie może się doczekać kiedy będzie mógł powiedzieć żonie, że już nie będą mogli pojechać do Ikei, w której chętnie dotąd robili zakupy. "Przykro mi, kochanie, ale tam są już tylko rzeczy na zimową imprezę, więc moja noga więcej tam nie postanie".

Pomysł Ikei skrytykowali również politycy w innych krajach skandynawskich. Per Willy Amundsen z Norweskiej Partii Postępu uznał, że "przesadna poprawność polityczna" Ikei zasługuje na potępienie.

 

ZOBACZ: Resort kultury wybrał kartki świąteczne. Teraz tłumaczy: padliśmy ofiarą niewybrednego żartu

 

"Poprawność polityczna Szwedów nie zna granic"


"Jak większość ludzi, nie mogę doczekać się tradycyjnych norweskich świąt. Ale nie Ikea. Oni zapraszają nas na "zimową imprezę". Poprawność polityczna Szwedów nie zna granic, przybrała absurdalny rozmiar. Nie wydamy do świąt ani jednej korony na ich produkty"- oznajmił norweski polityk.

 

Rzecznik Ikei Christian Mouroux, zapewniał, że produkty ze świątecznego katalogu noszą taką nazwę, a nie inną wyłącznie ze względów komercyjnych. "Nasze produkty noszą nazwy zależne od sezonu, a nie od świąt. Wkrótce nastanie zima - oczywiste więc, że produkty nazwano w ten sposób" - przekonywał. 

 

ZOBACZ: Hiszpańskie Vigo rozpoczęło dekorowanie miasta... na Boże Narodzenie

 

W Polsce Ikea też już nie oferuje choinek

 

Także w Polsce świąteczne produkty zyskały nowe nazwy. Na polskiej stronie internetowego sklepu Ikei nie występuje już choinka. Można za to kupić "roślinę sztuczną do wewnątrz". Część internauci jest oburzona, niektórzy zauważają, że nie mogą tego zrozumieć, gdyż słowo "choinka" jest, ich zdaniem, "neutralne znaczeniowo". 

 

grz/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie