Resort kultury wybrał kartki świąteczne. Teraz tłumaczy: padliśmy ofiarą niewybrednego żartu

Polska
Resort kultury wybrał kartki świąteczne. Teraz tłumaczy: padliśmy ofiarą niewybrednego żartu
Twitter/MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki konkursu na kartkę bożonarodzeniową. Ponieważ zwycięskie prace wzbudziły sporo negatywnych komentarzy, resort usunął wpis ze zdjęciami kartek, przeprosił i pokazał nową, która "nawiązuje do klasycznych wzorców polskiej sztuki i wartości naszej kultury".

Konkurs na kartkę bożonarodzeniową został ogłoszony przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką. W czwartek na Twitterze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podsumowano konkurs i zaprezentowano zwycięskie prace.

 

 

 

Konkurs wygrała Anna Wójcik:

 

 

Drugie miejsce zajęła Berenika Piotrowska:

 

 

Na trzecim miejscu znalazł się projekt Olgi Dymitrowskiej:

 

 

Autorki są uczennicami Państwowego Liceum Plastycznego w Krakowie.

 

Zwycięskie prace nie wszystkim przypadły do gustu. W sieci pojawiło się sporo negatywnych komentarzy.

 

Głos w sprawie zabrał m.in. wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak. 

"Epatowanie brzydotą"

 

Zwycięskie prace nie spodobały się również posłance Annie Marii Siarkowskiej z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, która wprost stwierdziła, że "epatowanie brzydotą w Boże Narodzenie to niedobry pomysł".

 

 

Ministerstwo tłumaczyło, że jest jedynie organizatorem konkursu, a "decyzję o przyznaniu nagród podjęła komisja konkursowa, w skład której weszli pracownicy ASP: dr Anna Myczkowska-Szczerska, dr Kuba Sowiński, dr hab. prof. ASP Dariusz Vasina".  

 

Po kilku godzinach wpis prezentujący zwycięskie projekty kartek bożonarodzeniowych zniknął jednak z Twittera ministerstwa. Pojawił się nowy wpis prezentujący "jedyną oficjalną kartka świąteczną MKiDN", która "nawiązuje do klasycznych wzorców polskiej sztuki i wartości naszej kultury".

 

 

Co więcej, w kolejnym wpisie ministerstwo dystansuje się od wcześniejszych wyników i przeprasza za zaistniałą sytuację. "Przepraszamy za prezentację na naszym profilu projektów »dziwnych« kartek świątecznych. Sami mamy poczucie, że padliśmy ofiarą niewybrednego żartu jury konkursu, a nasze "filtry bezpieczeństwa" nie w pełni zadziałały" - czytamy.

 

Następnie resort kultury zaznaczył, że "oficjalny profil MKIDN nie jest właściwym miejscem do prezentacji tego typu treści".

 

 

dk/dro/ polsatnews.pl, RMF FM

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!