Do USA bez wiz od 11 listopada

Polska
Do USA bez wiz od 11 listopada
PAP/Radek Pietruszka
Stany Zjednoczone znoszą wizy dla Polaków.

- Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas wystąpienia w Pałacu Prezydenckim podkreślił, że ambasador USA Georgette Mosbacher poinformowała go, że w środę w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalny komunikat dotyczący przyjęcia Polski do programu bezwizowego oraz wyznaczenia daty, od której możliwe będzie podróżowanie Polaków do USA bez wiz.

 

Duda wyraził przy tym nadzieję, że to bardzo radosna wiadomość dla Polaków.

 

ZOBACZ: Sprawdź, jak po zniesieniu wiz zmienią się podróże do Stanów Zjednoczonych

 

- Dziękuję prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który rok temu obiecał, że Polska zostanie przyjęta do tego programu ruchu bezwizowego do końca jego pierwszej kadencji. Bardzo dziękuję też pani ambasador za bardzo poważne potraktowanie tej sprawy, ale dziękuję także wszystkim moim rodakom, którzy się w tę sprawę zaangażowali - powiedział prezydent na konferencji prasowej w Warszawie.

 

Dziękował też wszystkim zaangażowanym w sprawę instytucjom i liniom lotniczym LOT za spopularyzowanie akcji występowania Polaków o wizy amerykańskie tak, by można było uzyskać próg odmów poniżej 3 proc., co było podstawowym warunek zakwalifikowania Polski do Programu Ruchu Bezwizowego.

 

ZOBACZ TEŻ: Zeznania podatkowe Trumpa mają zostać ujawnione. Prezydent USA odwoła się do Sądu Najwyższego

 

- Gratuluję Polakom - 38 milionom w Polsce i 10 milionom w Stanach Zjednoczonych - podkreśliła ambasador Georgette Mosbacher.

 

Przypomniała, że sprawa ruchu bezwizowego była ważnym tematem już podczas jej pierwszych spotkań z prezydentem Dudą. - Prezydent powiedział coś, co mnie rzeczywiście poruszyło. Powiedział, że program ruchu bezwizowego dotyczy dumy narodowe. To mnie naprawdę poruszyło, ponieważ zdawałam sobie sprawę jaka jest nasza wspólna historia i jakie są wspólne wartości, które podzielamy - powiedziała Mosbacher.

 

"Georgette, uprawomocnię cię, żebyś powołała specjalną grupę"

 

Ambasador USA przypomniała też, że zapowiedzi dotyczące ruchu bezwizowego z Polską padły ze strony USA już wcześniej, m.in. obietnice takie składał były prezydent Barack Obama, jednak nie zostały one zrealizowane. - I kiedy prezydent Duda opowiedział tę historię prezydentowi Donaldowi Trumpowi, to prezydent Trump przyszedł do mnie i powiedział: "Georgette, uprawomocnię cię, żebyś powołała specjalną grupę, żeby tę sprawę załatwić" - opowiadała amerykańska ambasador. Zaznaczyła, że zespół ten powstał zarówno w Waszyngtonie, jak i w Polsce.

 

- To był bardzo skomplikowany proces, który przebiegał zgodnie z wymogami prawa - zapewniła Mosbacher. Wskazała m.in. na konieczność uwzględnieniu w decyzji o ruchu bezwizowym odpowiedniego odsetka odmów wizowych. - Przeprowadziliśmy kampanię i zwróciliśmy się do Polaków i polskich przedsiębiorstw i amerykańskich firm (...), żeby przychodzili i występowali o wizę, żebyśmy mogli zmniejszyć odsetek odmów wizowych właśnie w ten sposób. I udało się to - podkreśliła Mosbacher.

 

Podsumowując dodała też, że oczekiwaniem prezydenta Polski było to, by bezwizowy ruch Polski z USA wprowadzić jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

 

WIDEO: Relacja reportera Polsat News z konferencji prasowej prezydenta Dudy i ambasador Mosbacher:

  

 

Decyzja o zniesieniu wiz już zatwierdzona

 

"Wprowadzenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego do USA było moim priorytetem. To nasz wspólny, historyczny sukces!" - napisała Mosbacher na Twitterze.

 

Decyzję o zniesieniu wiz dla Polaków zatwierdził już Kevin K. McAleenan, p.o. szefa resortu bezpieczeństwa narodowego USA, w koordynacji z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

 

- Dołączenie Polski do programu ruchu bezwizowego to dowód specjalnych relacji, które istnieją między naszymi państwami oraz trwającej przyjaźni i bliskiej współpracy dotyczącej wspólnych priorytetów bezpieczeństwa - ogłosił McAleenan.

 

"Zacieśnianie relacji polsko-amerykańskich"

 

- Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję USA o włączeniu Polski do programu Visa Waiver. Polskę i USA łączą bliskie relacje, a uruchomienie programu bezwizowego pozwoli je jeszcze bardziej zacieśnić - powiedziała w środę rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.

 

Podkreśliła, że 11 listopada to symboliczna data ze względu na obchodzone wówczas Narodowe Święto Niepodległości. Jak zaznaczyła Suwara decyzja USA to "uwieńczenie wieloletniego procesu", w który od początku zaangażowane było polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Rejestracja on-line

 

Prezydent USA Donald Trump ogłosił na początku października, że podpisał zgodę na włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. 


Wejście Polski do programu bezwizowego oznacza, że Polacy mogą podróżować do USA bez wizy w celach turystycznych lub służbowych na okres nie dłuższy niż 90 dni, jeśli posiadają paszport zgodny z programem VWP, zarejestrują się on-line za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA) i spełniają standardowe warunki programu VWP.


Osoby podróżujące z krajów objętych programem VWP muszą uzyskać autoryzację w systemie ESTA, która obecnie kosztuje 14 USD i jest ważna przez okres dwóch lat.

Ambasada zaznacza, że polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych (np. praca lub studia w Stanach Zjednoczonych) nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy. Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również będą musieli ubiegać się o wizę.

zdr/wka/ac/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie