Fried: zgoda Trumpa na włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego formalna, a nie polityczna

Polska

Polska i USA mają teraz bardzo dobre stosunki bilateralne, bliską współpracę w zakresie bezpieczeństwa i energetyki. Decyzja Trumpa jest merytoryczna a nie czysto polityczna - powiedział wieloletni przedstawiciel Waszyngtonu w Polsce, dyplomata i były ambasador Daniel Fried. W rozmowie z Janem Mikrutą wskazał, że włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego to bardzo dobra wiadomość.

- Przyjąłem tę informację z ulgą i przyjemnością - dodał gość programu "Dzień na Świecie".

Jan Mikruta zwrócił uwagę, że prezydent USA przy lokowaniu wojsk amerykańskich na terenach Polski nie wspomina o zagrożeniu ze strony Rosji. 

 

- Nie rozumiem dlaczego Trump nie lubi mówić o agresywności Putina wobec Ukrainy i Zachodu. Decyzje o stacjonowaniu wojsk amerykańskich na terytorium Polski to były decyzje Obamy, to były słuszne decyzje - wskazał gość Polsat News. 


- Lepiej gdybyśmy mieli konsekwentną politykę wobec agresywności Rosji - mówił Fried. 

 

Chodzi o nominację Polski

 

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek, że podpisał zgodę na włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Nieco później amerykańska ambasada, uszczegółowiła, że chodzi o nominację Polski do tego programu i dodała, że procedury po stronie USA potrwają jeszcze "kilka miesięcy". Dopiero wtedy poznamy dokładną datę zniesienia wiz.


Wejście Polski do programu bezwizowego oznaczałoby, że Polacy mogą podróżować do USA bez wizy w celach turystycznych lub służbowych na okres nie dłuższy niż 90 dni, jeśli posiadają paszport zgodny z programem VWP, zarejestrują się on-line za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA) i spełniają standardowe warunki programu VWP.


Osoby podróżujące z krajów objętych programem VWP muszą uzyskać autoryzację w systemie ESTA, która obecnie kosztuje 14 USD i jest ważna przez okres dwóch lat.

Ambasada zaznacza, że polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych (np. praca lub studia w Stanach Zjednoczonych) nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy. Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również będą musieli ubiegać się o wizę.

msl/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie