Chcieli uprowadzić przedsiębiorcę dla okupu. Przygotowali złote maski [WIDEO]

Polska
Chcieli uprowadzić przedsiębiorcę dla okupu. Przygotowali złote maski [WIDEO]
CBŚP
Grupą przestępców kierował Tomasz B., zwany "Kadafim"

- Policjanci CBŚP wspólnie z prokuratorami zapobiegli uprowadzeniu przedsiębiorcy z Małopolski dla okupu - powiedziała we wtorek kom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik CBŚP. Do sprawy zatrzymano trzech mężczyzn, w tym Tomasza B. ps. "Kadafi" oraz Dariusza L., którzy byli poszukiwani za wcześniejsze przestępstwa. Przestępcy przed niedoszłym porwaniem przygotowali nawet specjalne maski.

Sprawę zapoczątkowali policjanci Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach, którzy dotarli do informacji, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogą przygotowywać się do uprowadzenia mieszkańca małopolski.

 

- Cel tego przestępstwa miał być jeden, czyli wymuszenie okupu - przekazała rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji.

 

WIDEO: Funkcjonariusze CBŚP zatrzymują niedoszłych porywaczy biznesmena

 

  

 

Jeden z członków grupy miał siedzieć w więzieniu

 

Według śledczych, wśród osób podejrzanych o przygotowywanie do uprowadzenie miał być Tomasz B. ps. "Kadafi".

 

- Mężczyzna został skazany za kierowanie największą na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, za co był poszukiwany listem gończym do odbycia kary 15 lat pozbawienia wolności - tłumaczyła policjantka, która dodała, że członkowie grupy "Kadafiego" zajmowali się handlem narkotykami, stręczycielstwem oraz rozbojami.

 

ZOBACZ: Chcieli porwać dla okupu włoskiego biznesmena. Za zleceniem mogą stać "przedsiębiorcy"

 

Wspólnikiem "Kadafiego" miał być - według śledczych - Dariusz L., poszukiwany listem do odbycia kary 14 lat pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

 

- Z zebranego materiału wynika, że za wynajęcie nieruchomości oraz finansowanie przygotowań do popełnienia tego przestępstwa może być odpowiedzialny Artur G., który może być pomysłodawcą planowanego uprowadzenia - podkreśliła komisarz Jurkiewicz.

 

Kamera znaleziona w drzewie

 

Do zatrzymań trójki mężczyzn doszło pod koniec października. W akcji wzięli udział policjanci z Zarządu w Katowicach CBŚP przy wsparciu kolegów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA".

 

Tomasz B. ps. „Kadafi" i Dariusz L. wpadli na terenie województwa małopolskiego, natomiast Artur G. w województwie podkarpackim.

 

W trakcie przeszukania miejsc zamieszkania "Kadafiego" i Dariusza L. funkcjonariusze zabezpieczyli kominiarki, maski w złotym kolorze, rękawiczki, paralizatory, sprzęt elektroniczny, lornetkę, opaski zaciskowe, a także broń palną, noże i siekierę, które miały być użyte do popełnienia przestępstwa.

 

Maski przygotowane przez przestępcówCBŚP
Maski przygotowane przez przestępców

 

- Ponadto zabezpieczono kamerę przesyłającą w trybie on-line rejestrowany obraz, która była ukryta w drzewie ozdobnym znajdującym się na jednej z posesji - wskazał rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Według śledczych dzięki tej kamerce zatrzymani stale obserwowali cykl dnia niedoszłej ofiary.

 

ZOBACZ: Uprowadzili i zawieźli do... notariusza. 34-latek mógł stracić nawet 2 mln złotych

 

Zarzuty dla zatrzymanych

 

Trzech zatrzymanych mężczyzn został przewiezionych do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie prokuratur przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz czynienia przygotowania do wzięcia zakładnika w celu zmuszenia do określonego zachowania.

 

- Ponadto Dariusz L. i Tomasz B. zarzuty podrobienia i posłużenia się dowodem tożsamości, natomiast Artur G. usłyszał zarzuty udaremnienia prowadzenia postępowania karnego poprzez pomoc sprawcom w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej - dodała rzecznik Prokuratury Krajowej.

 

Wobec zatrzymanych Sąd Rejonowy Katowice-Wschód zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za zarzucane im czyny może grozić nawet do 8 lat więzienia.

wka/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie