Pierwszy kosmiczny spacer kobiet. Zobacz transmisję z ponad 400 km nad Ziemią

Technologie
Pierwszy kosmiczny spacer kobiet. Zobacz transmisję z ponad 400 km nad Ziemią
PAP/EPA/NASA/JOHNSON SPACE CENTER/JOSH VALCARCEL HANDOUT

Astronautki Christina Koch i Jessica Meir, jako pierwsze w historii, biorą udział w kosmicznym spacerze zespołu składającego się wyłącznie z kobiet. Amerykanki wyszły na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by wymienić wadliwe baterie litowo-jonowe, które wypełniane są energią pozyskaną z paneli solarnych. NASA prowadzi transmisję z tej misji. Naprawa może potrwać nawet pięć godzin.

Pierwsza próba kosmicznego spaceru z udziałem samych kobiet była zaplanowana na marzec, jednak musiała zostać odwołana. Okazało się, że na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie ma dwóch kosmicznych skafandrów w odpowiednim rozmiarze.


Koch i Meir miały zainstalować nowe baterie podczas spaceru w przyszłym tygodniu, ale wyjście w przestrzeń kosmiczną przyspieszono ze względu na awarię zasilacza, do której doszło w poprzedni weekend.

 

"Jessica i Christina, jesteśmy z was bardzo dumni. Wszystko będzie dobrze" - powiedział przez krótkofalówkę z pokładu ISS astronauta Andrew Morgan, kiedy kobiety opuściły właz.

 

 

Koch i Meir miały zainstalować nowe baterie podczas spaceru w przyszłym tygodniu, ale wyjście w przestrzeń kosmiczną przyspieszono ze względu na awarię zasilacza, do której doszło w poprzedni weekend.               

 

NASA przypomina, że astronauci na działającej od 2000 r. stacji kosmicznej wykonali 221 kosmicznych spacerów konserwacyjnych, z czego w 43 z nich uczestniczyły kobiety. Według Koch, która ma pozostać na orbicie do lutego 2020 r. podkreśliła, że udział kobiet w kosmicznych przedsięwzięciach ma ogromne znaczenie. 

- Jest wiele osób, które czerpią motywację z inspirujących doświadczeń - przyznała astronautka. 

 

ISS opublikowała także nagranie, na którym astronautki dzielą się swoimi doświadczeniami. 

 

Astronautki-instagramerki 

 

Zobacz również: nie będzie pierwszego w historii spaceru w kosmosie kobiet. Bo nie wystarczyło dla nich kombinezonów

 

Mimo, że w kosmosie bywa różnie z zasięgiem sieci komórkowej, astronautki pozostają bardzo aktywne na Instagramie. "Nieczęsto udaje się obejrzeć swój dom z zewnątrz" - napisała Christina Hammock Koch.

 


Na profilu Jessici Mair można natomiast znaleźć jej pierwsze selfie w kosmicznym kombinezonie. 

 

      

Zadowolenie z piątkowego spaceru wyraziła m.in. Kathy Sullivan, pierwsza w historii amerykańska astronautka, która odbyła spacer kosmiczny (11 października 1984 r.). "Miejmy nadzieję, że to będzie teraz normą" - powiedziała z kolei Tracy Caldwell Dyson, która trzykrotnie spacerowała w kosmosie.

 

Był to czwarty spacer w kosmosie Koch, która odbywa 11-miesięczną misję. Ma to być najdłuższa misja kobiety w kosmosie w historii.

 

Dla Mair był to pierwszy kosmiczny spacer. Została ona 228. osobą na świecie i 15 kobietą, która odbyła spacer kosmiczny.

 

Zobacz również: Polacy chcą udowodnić, że... Ziemia jest płaska

 

Astronautki podczas prac konserwacyjnychPAP/EPA/NASA TV HANDOUT
Astronautki podczas prac konserwacyjnych


Zobacz również: "Człowiek by nie wytrzymał takich przeciążeń". Eksperci o nagraniach z UFO ujawnionych przez US Army

 

Pierwszym człowiekiem, który - 18 marca 1965 r. - wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną, był radziecki kosmonauta Aleksiej Leonow. Leonow zmarł w ubiegły piątek w wieku 85 lat. Kosmiczny spacer Leonowa w czasie lotu statku Woschod 2 trwał zaledwie 12 minut. Kosmonauta oddalił się od statku na odległość 5 metrów, ubezpieczany liną z kablem telefonicznym.

 

W następnych latach wychodzenie w kosmos stało się zwykłym zajęciem kosmonautów na orbicie, ale to właśnie eksperyment Leonowa pokazał, że człowiek w specjalnym skafandrze może przebywać w otwartej przestrzeni kosmicznej.

 

Kilka tygodni po Leonowie - 3 czerwca 1965 roku - amerykański kosmonauta Edward Whitte wyszedł na 20 minut z kabiny statku Gemini, połączony z nim przewodem tlenowym i wyposażony w silniczek sterujący.

 

Pierwszą kobietą, która odbyła spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej, była Swietłana Sawicka (25 lipca 1984 r).

msl/luq/ Reuters, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie