Całkowite zaćmienie Słońca. Transmisje NASA i Europejskiego Obserwatorium Południowego

Technologie
Całkowite zaćmienie Słońca. Transmisje NASA i Europejskiego Obserwatorium Południowego
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Dziś po godzinie 18:00 czasu polskiego wystąpi całkowite zaćmienie Słońca. Nie będzie ono jednak widoczne z obszaru naszego kraju, a swym zasięgiem obejmie południowy Pacyfik, środkowe Chile oraz środkową Argentynę. Zjawisko będzie można zobaczyć podczas transmisji prowadzonych przez amerykańską agencję kosmiczną NASA i Europejskie Obserwatorium Południowe.

Całkowite zaćmienie Słońca to rzadkie zjawisko. Można je obserwować mniej więcej raz w roku. Kolejna okazja do obejrzenia go nadarzy się 14 grudnia 2020 roku.

 

Spektakl na Pacyfiku, w Chile i Argentynie

 

Pas całkowitego zaćmienia przebiega m.in. przez miejsce, gdzie znajduje się jedno z największych obserwatoriów astronomicznych na świecie - La Silla w Chile, należące do Europejskiego Obserwatorium Południowego, które również będzie transmitować zjawisko

 

Częściowe zaćmienie będzie widoczne dla mieszkańców Boliwii, Peru, Ekwadoru, Paragwaju i Urugwaju oraz części Brazylii, Kolumbii, Panamy i Wenezueli.

 

 

 

Lipcowe zaćmienie będzie wyjątkowe - nastąpi mniej więcej półtorej godziny przed zachodem Słońca (o godzinie 18:55 czasu polskiego), dzięki czemu osoby, które będą obserwować to zjawisko, zobaczą wokół Księżyca złotą poświatę. Moment, w którym Księżyc będzie całkowicie zasłaniać słoneczną tarczę potrwa 4,5 minuty. 

 

Zachować zasady bezpieczeństwa 

 

Naukowcy z NASA przypominają o zachowaniu bezpieczeństwa i zalecają, aby do obserwacji zaćmienia zakładać odpowiednie okulary, aby uniknąć uszkodzenia lub urazu oczu. 

 

Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajduje się bezpośrednio pomiędzy Słońcem a Ziemią, rzucając swój cień na powierzchnię naszej planety i zasłaniając tarczę słoneczną.

maw/hlk/ edition.cnn.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie