Góra lodowa o regularnym kształcie. NASA opublikowała niezwykłe zdjęcia

Świat

Naukowcy z NASA odkryli na Antarktydzie niezwykłą górę lodową. Bryła lodu dryfująca w oceanie ma niemal idealne linie i jest w kształcie prostokąta, co w naturze zdarza się bardzo rzadko.

Naukowcy z NASA od dawna prowadzą program badawczy pod nazwą Operation IceBridge. Jego celem jest  obserwacja skutków globalnego ocieplenia na Ziemi.

 

16 października podczas lotniczych obserwacji Antarktydy, naukowcy zauważyli górę lodową o bardzo nietypowym kształcie.

 

 

 

Obiekt ma regularne wymiary, pionowe ściany i niemal płaską jak stół górną powierzchnię. NASA poinformowała, że uwieczniona przez badaczy góra lodowa jest górą stołową.

 

 

"Stołowa góra znajduje się w okolicach lodowca Larsena C. Ostre kąty góry lodowej i jej płaska górna powierzchnia sugerują, że niedawno oddzieliła się od lodowca" - napisała na Twitterze NASA.

 

Eksperci twierdzą, że widoczny fragment góry stanowi jedynie 10 proc. jej powierzchni. Reszta jest ukryta pod powierzchnią wody.

 

Warto zaznaczyć, że naukowcy już wcześniej obserwowali podobne twory, jednak jeszcze nigdy zauważony przez nich obiekt nie miał tak regularnych krawędzi, co czyni go tak wyjątkowym.

dk/prz/ NASA

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze