Papież Franciszek o szczycie klimatycznym: ustalenia z Paryża płynne i dalekie od realizacji

Świat
Papież Franciszek o szczycie klimatycznym: ustalenia z Paryża płynne i dalekie od realizacji
PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek w przesłaniu na sesję klimatyczną ONZ zaapelował o uczciwość, odwagę i odpowiedzialność wobec problemu zmian klimatycznych, który nazwał "wyzwaniem cywilizacyjnym". Jak dodał, ustalenia porozumienia paryskiego są dalekie od realizacji.

W rozpowszechnionym w poniedziałek przez Watykan przesłaniu wideo na sesję z udziałem szefów państw i rządów w Nowym Jorku Franciszek oświadczył, że zmiany klimatyczne są jednym z najważniejszych obecnie wyzwań i dlatego, jak dodał, "ludzkość wezwana jest do tego, by kultywować trzy wielkie wartości moralne: uczciwość, odpowiedzialność i odwagę".

 

- Dzięki porozumieniu paryskiemu z 12 grudnia 2015 roku społeczność międzynarodowa uświadomiła sobie pilną potrzebę udzielenia zbiorowej odpowiedzi, by współpracować na rzecz budowy naszego wspólnego domu - powiedział Franciszek. Następnie zauważył, że cztery lata po zawarciu tego "historycznego" porozumienia obserwuje się, że zobowiązania podjęte przez państwa są "nadal bardzo płynne i dalekie od osiągnięcia wyznaczonych celów".

 

"Planeta cierpi"

 

- Mimo licznych inicjatyw, nie tylko ze strony rządów, ale całego społeczeństwa obywatelskiego, konieczne jest zastanowienie się nad tym, czy istnieje realna wola polityczna przeznaczenia większych zasobów ludzkich, finansowych i technologicznych, by złagodzić negatywne skutki zmian klimatycznych i pomóc najuboższej i najsłabszej ludności, która najbardziej cierpi w ich rezultacie - oznajmił papież.

 

Wyraził przekonanie, że choć obecna sytuacja nie jest dobra, a planeta "cierpi", są jeszcze otwarte szanse.

 

- Jeszcze mamy czas. Nie pozwólmy na to, aby się zamknęły. Otwórzmy je dzięki naszemu zobowiązaniu, by pielęgnować integralny rozwój ludzki, zapewnić lepsze życie przyszłym pokoleniom - wezwał papież.

 

Zaznaczył: "przyszłość jest ich, nie nasza".

 

"Aktualna sytuacja związana jest z degradacją ludzką"

 

Franciszek zaapelował, aby wraz z uczciwością, odpowiedzialnością i odwagą zaangażować ludzką inteligencję na służbę "postępu innego rodzaju, bardziej zdrowego, bardziej społecznego i bardziej integralnego".

 

Przypomniał, że problem zmian klimatycznych jest związany z kwestiami etyki, równości i sprawiedliwości społecznej.

 

- Aktualna sytuacja degradacji środowiska jest związana z degradacją ludzką, etyczną i społeczną, czego doświadczamy codziennie - ocenił.

 

To zaś, jak wskazał, zobowiązuje do refleksji nad modelami konsumpcji i produkcji oraz procesami edukacji.

 

Zdaniem papieża jest to "wyzwanie cywilizacyjne na rzecz dobra wspólnego".

 

- To jest tak samo jasne, jak to, że jest mnogość rozwiązań, które są w zasięgu wszystkich, jeśli wybierzemy w wymiarze osobistym i socjalnym styl życia, który uosabia uczciwość, odwagę i odpowiedzialność - zapewnił Franciszek.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie