Kidawa-Błońska o Jachirze: kandydaci nie mają prawa tak się zachowywać

Polska
Kidawa-Błońska o Jachirze: kandydaci nie mają prawa tak się zachowywać
PAP/Wojciech Olkuśnik, YouTube/Klaudia Jachira

Żaden z kandydatów na posła czy senatora nie ma prawa się tak zachowywać - powiedziała w środę kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska pytana o aktywność blogerki Klaudii Jachiry, która startuje z warszawskiej listy KO do Sejmu.

Jachira zamieściła kilka dni temu na Twitterze zdjęcia z piątkowego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, wśród nich jest zdjęcie wykonane przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, który znajduje się w okolicach Sejmu.

 

Na zdjęciu jest Jachira oraz dwie młode osoby, które trzymają transparent z napisem: "Bób, Hummus, Włoszczyzna, Vege" a w tle widać fragment pomnika z napisem "Bóg Honor Ojczyzna".

 

"Decyzja o zrezygnowaniu ze startu należy do Jachiry"

 

Kidawa-Błońska była pytana na konferencji prasowej, jak ocenia działalność Jachiry oraz czy powinna ona zrezygnować z kandydowania do Sejmu.

 

- Powtarzam po raz kolejny - uważam, że każdy kandydat na posła czy senatora powinien bardzo starannie dobierać słowa. Uważam, że takie zachowania nie powinny mieć miejsca. Wiem, że pani Jachira przeprosiła, ale moim zdaniem nikt z nas, nikt z kandydatów na posłów i senatorów nie ma prawa się tak zachowywać i nie może tłumaczyć się, że nie wiedział. Od nas wymagana jest świadomość tego, co robimy - powiedziała Kidawa-Błońska.

 

Dopytywana, czy Jachira powinna zrezygnować z kandydowania do Sejmu, Kidawa-Błońska odparła, że to decyzja, która należy do Jachiry, ponieważ tylko sam kandydat, który jest już na liście wyborczej może zrezygnować z ubiegania się o mandat poselski.

 

Jachira mówiła o quizie "Czyja to kończyna?" w kontekście ekshumacji

 

W środę portal niezalezna.pl udostępnił film z wtorkowego spotkania Jachiry z wyborcami. Portal zrelacjonował, że "skandalistka zabawiła się w nauczycielkę".

 

Zacytował wypowiedź Jachiry: "Wyciągnijcie kartki i zapiszcie nowy plan lekcji. Język polski – analiza słów nieudacznika tysiąclecia na podstawie słów »spieprzaj dziadu«, na matematyce porozmawiamy o liczbach urojonych Mateusza Morawieckiego. Na biologii coś dla dziewczynek – porozmawiamy o cudownym poczęciu, na plastyce coś dla chłopców, zrobimy kukłę Żyda, na historii swastyka jako pradawny symbol szczęścia, na informatyce nauczymy się jak założyć fermę trolli i jak hejtować. Na WF-ie porozmawiamy jak wygodnie leżeć krzyżem".

 

Portal pisze też, że "na spotkaniu przedwyborczym można było zobaczyć tylko hejt, żarty z tragedii i ze zmarłych".

 

"O 17-tej telenowela smoleńska, o godzinie 18 transmisja z Brunatnej Góry z okazji rocznicy urodzin Hitlera. (...) O godzinie 22 zacznie się na żywo blok ekshumacyjny oraz quiz »Czyja to kończyna« - zacytował kandydatkę.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie