Zarzut dla cudzoziemca ws. pobicia studentów z Izraela

Polska
Zarzut dla cudzoziemca ws. pobicia studentów z Izraela
Polsat News

- Prokurator przedstawił jednemu z zatrzymanych cudzoziemców zarzut pobicia obywatela Izraela - poinformował w piątek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Jak poinformowano, mężczyzna, któremu przedstawiono zarzut, nie posiada obywatelstwa żadnego państwa.

W środę stołeczna policja poinformowała, że śledczy ustalili osoby mające bezpośredni związek z pobiciem w ubiegłą sobotę studentów z Izraela. Jak informowano wśród ustalonych osób była osoba pochodzenia palestyńskiego przebywająca w jednym z krajów Beneluksu. Zatrzymano dwie osoby pochodzenia ormiańskiego.

 

- Wczoraj Grantowi S. prokurator przedstawił zarzut stosowania wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami przemocy wobec pokrzywdzonego obywatela Izraela w postaci przytrzymywania, kopania i rzucenia na maskę samochodu z powodu jego przynależności narodowej oraz udziału w pobiciu w/w pokrzywdzonego w warunkach występku chuligańskiego, tj. czynów z art. 119 par, 1 kk, art. 158 par. 1 kk w zw z art. 57 a par. 1 kk - poinformował w piątek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

 

Jak poinformowano, podejrzany nie przyznał się do winy i przedstawił swoją wersję przebiegu zdarzenia.

 

- Po wykonaniu czynności procesowych, prokurator skierował do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie mężczyzny - mówi Łapczyński.

 

Grant S. ubiega się o obywatelstwo holenderskie

 

Grant S. nie posiada obywatelstwa żadnego państwa. Z informacji przedstawionych przez prokuraturę wynika, że obecnie ubiega się o obywatelstwo holenderskie. Z kolei drugi z zatrzymanych mężczyzn po przesłuchaniu w charakterze świadka w trybie art. 183 par. 1 kk został zwolniony.

 

- Zgromadzony na tym etapie materiał dowodowy nie wskazywał na jego aktywny udział w zdarzeniu - poinformowała prokuratura.

 

Do ataku na studentów doszło w sobotę około godz. 5 przy ul. Twardej. Czterech obywateli Izraela zostało zaatakowanych, gdy wyszli z klubu i czekali na przyjazd zamówionego pojazdu. Według śledczych, zostali zaatakowani przez trzech mężczyzn, z których jeden wykrzykiwał, że jest Palestyńczykiem, a agresja wobec pokrzywdzonych była spowodowana ich przynależnością narodową.

 

Do tej sprawy odniósł się w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

 

- Polskie władze dołożą wszelkich starań, by sprawcy ataku na izraelskich studentów byli ujęci i odpowiednio ukarani; ten incydent nie powinien mieć miejsca na terytorium Polski - oświadczył szef MSZ.

 

"Ohydny akt barbarzyństwa"

 

W sprawie tej głos zabrał też ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski.

 

"Ohydny akt barbarzyństwa. Nie ma uzasadnienia dla przemocy. Wierzę, że sprawcy zostaną wkrótce aresztowani. Życzę Yotam i innym szybkiego powrotu do zdrowia" napisał w niedzielę na Twitterze.

 

W poniedziałek "głęboki wstrząs" w związku z atakiem wyraziła ambasada Izraela w Polsce. "@IsraelinPoland wyraża głęboki wstrząs w związku z atakiem na 2 izraelskich studentów w sobotę w samym sercu Warszawy. Jesteśmy pewni, że władze RP podejmą wszelkie konieczne kroki. Potępiamy przemoc i wszelkie próby przenoszenia bliskowschodniego konfliktu na teren Polski" - brzmi wpis na Twitterze izraelskiej ambasady.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie