KE: Polska wśród krajów, które w 2017 r. najlepiej radziły sobie w walce z luką VAT

Biznes
KE: Polska wśród krajów, które w 2017 r. najlepiej radziły sobie w walce z luką VAT
Pixabay

W 2017 roku Malta, Polska i Cypr radziły sobie najlepiej w Unii Europejskiej w walce z luką VAT. W całej Unii państwa członkowskie straciły łącznie 137 mld euro dochodów z tytułu tego podatku - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Komisję Europejską.

Według ogłoszonego raportu, w 2017 roku tzw. luka w podatku VAT, czyli całkowita różnica między oczekiwanymi dochodami z tytułu VAT a kwotą faktycznie pobraną, nieznacznie spadła w porównaniu z poprzednimi latami, ale nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

 

 

W 2017 roku największą lukę w podatku VAT odnotowała Rumunia - brakowało 36 proc. dochodów z tytułu VAT. Na kolejnych miejscach uplasowały się Grecja (34 proc.) i Litwa (25 proc.). Najmniejsze luki zaobserwowano w Szwecji, Luksemburgu i na Cyprze, które to kraje zanotowały średnio utratę zaledwie 1 proc. dochodów z tytułu VAT. W wartościach bezwzględnych największą lukę w podatku VAT, wynoszącą około 33,5 mld euro, odnotowano we Włoszech.

 

Komisja Europejska spodziewa się dalszej obniżki luki VAT w Polsce. Jej rzeczniczka Vanessa Mock powiedziała w czwartek, że w ostatnich latach Polska znacząco poprawiła ściągalność tego podatku.

 

- Luka VAT obniżyła się o 6,4 punktów procentowych. Obniża się w istotny sposób, szczególnie w latach 2013-2017, zmniejszając się o 13 punktów procentowych. Oczekujemy, że dane za 2018 rok będę mówiły też dalszej obniżce luki - do 9,5 procent - wskazała.

 

W 2017 roku luka ta wniosła w Polsce, według KE, 13,7 proc.

 

Wyniki poszczególnych państw członkowskich nadal znacząco się od siebie różnią. Luka w podatku VAT zmniejszyła się w 25 państwach członkowskich, a w trzech wzrosła. Państwami, które osiągnęły bardzo dobre wyniki i znaczny spadek strat z tytułu podatku VAT, były Malta (-7 punktów procentowych), Polska (-6 punktów procentowych) i Cypr (-4 punkty procentowe). Siedem państw członkowskich - Słowenia, Włochy, Luksemburg, Słowacja, Portugalia, Czechy i Francja - również odnotowało dobre rezultaty, zmniejszając lukę w podatku VAT o ponad 2 punkty procentowe.

 

Luka w podatku VAT znacznie wzrosła w Grecji (2,6 proc.) i na Łotwie (1,9 proc.) oraz nieznacznie w Niemczech (0,2 proc.).

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie