Szlaban na małe plastikowe butelki z wodą. Zniknęły z lotniska w San Francisco

Biznes
Szlaban na małe plastikowe butelki z wodą. Zniknęły z lotniska w San Francisco
KGO

Sto "źródełek" z darmową wodą zamontowano w porcie lotniczym w San Francisco (USA). Jednocześnie znajdującym się tam sklepom i restauracjom zakazano sprzedaży plastikowych małych butelek z wodą. W 2021 roku zarząd lotniska chce zostać pierwszym na świecie portem lotniczym, który nie produkuje odpadów. Zachęca też pasażerów do korzystania ze szklanych i aluminiowych opakowań wielokrotnego użytku.

Zakaz, który wszedł w życie we wtorek, na razie dotyczy jedynie plastikowych butelek z wodą o pojemności mniejszej niż litr. Nadal dostępne są większe butelki, a także opakowania z innymi napojami, np. herbatą, lemoniadą i sokiem. 

 

- Na lotnisku w San Francisco sprzedawano codziennie nawet 10 tys. plastikowych butelek z wodą  - powiedział Doug Yakel, rzecznik portu. 

 

Małe butelki nadal dostępne w samolotach

 

Władze lotniska zachęcają pasażerów, by zabierali ze sobą szklane lub aluminiowe butelki wielokrotnego użytku. Mogą je napełniać w stu "źródełkach" z darmową wodą, rozlokowanych na terenie całego portu. 

 

Zakaz sprzedaży nie dotyczy jednak butelek sprzedawanych na pokładach lądujących i odlatujących stamtąd samolotów. 

 

Pięć lat temu władze miasta San Francisco przyjęły uchwałę, która zakazywała sprzedaży wody w butelkach o pojemności mniejszej niż 620 ml.

 

"Ludzie słyszą o łatach śmieci na środku oceanów"

 

Walkę z plastikowymi odpadkami podjął też Parlament Europejski. W kwietniu zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu. Wejdzie on w życie za dwa lata i będzie obowiązywał w całej Unii Europejskiej.

 

- Są we wszystkich sklepach i ludzie kupują je, jak szaleni. To są produkty wygody, a nie konieczności - tak o plastikowych butelkach mówił w kwietniu dla Polsat News Eben Schwartz, dyrektor programu Marine Debris Program w California Coastal Comission, zajmujący się doradztwem w zakresie walki z zanieczyszczeniem.

 

Jego zdaniem, wzrasta świadomość ludzi o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą masowe wykorzystywanie plastikowych produktów.

 

- Ludzie słyszą o łatach śmieci na środku oceanów. Dowiadują się coraz więcej o tym, że wiele jednorazowych przedmiotów nie jest niezbędnych. W wielu miejscach na świecie wprowadzane są zakazy korzystania z przedmiotów, które zagrażają oceanom, takich jak jednorazowe plastikowe torby, czy sztućce - mówił. 

wka/luq/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie