Katowice: radni chcą wycofać plastik z miejskich imprez. Wiceprezydent: prawo na to nie pozwala

Polska
Katowice: radni chcą wycofać plastik z miejskich imprez. Wiceprezydent: prawo na to nie pozwala
flickr.com/ Grupo Agua

Pięciu katowickich radnych Koalicji Obywatelskiej zaapelowało o wprowadzenie zakazu używania jednorazowych przedmiotów z plastiku podczas wydarzeń organizowanych przez miasto. Wiceprezydent Katowic stwierdził, że takie obostrzenie "nie znajduje umocowania prawnego". Jednak podobne ograniczenie wprowadza od 1 maja Wałbrzych.

Pomysł wycofania plastikowych jednorazówek radni przedstawili na ostatniej sesji rady miasta. Zaznaczyli, że apelowali o to mieszkańcy Katowic - informuje portal infokatowice.pl.

 

- Skutki jednorazowego używania i następnie wyrzucania opakowań plastikowych są już wszędzie widoczne na wybrzeżach mórz i oceanów. Odpady plastikowe coraz bardziej zanieczyszczają oceany, a według jednej z ocen do roku 2050 w oceanach znajdzie się wagowo więcej plastiku niż ryb - napisali w interpelacji.

 

Radni przekonywali, że po wprowadzeniu zakazu katowiczanie sięgną po ekologiczne naczynia wielokrotnego użytku. Jednocześnie zaproponowali, by na miejskich imprezach nadal dostępne były naczynia i sztućce z "materiałów kompostowanych i biodegradowalnych".

 

Ustawa o imprezach masowych

 

Wiceprezydent Katowic Mariusza Skiba stwierdził, że proponowany zakaz nie może wejść w życie.  - Nie znajduje umocowania prawnego – odpowiedział, powołując się na ustawę o imprezach masowych, która określa czego można, a czego nie można używać w trakcie takich eventów. Jako przykład podał sprzedaż napojów alkoholowych.

 

 – Niedozwolona jest sprzedaż napojów alkoholowych w twardych opakowaniach, w szczególności wykonanych ze szkła, metalu lub tworzyw sztucznych, które wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego - wyjaśnił 

 

W katowickim magistracie zrezygnowano jednak z wody w plastikowych butelkach i z dystrybutorów. Władze stolicy Śląska zachęcają do picia wody z sieci wodociągowej.

 

Plastik na cenzurowanym

 

Od 1 maja jednorazowe przedmioty z plastiku znikną z urzędów w Wałbrzychu, a także wydarzeń organizowanych przez władze tego miasta. Podobne działania planuje również Kraków. 

 

Wprowadzenie zakazu dla plastikowych sztućców i słomek uzgodniła też Unia Europejska. 

 

Moda na wycofywanie plastiku dotarła także za ocean. Od 2020 r. stan Nowy Jork wprowadzi zakaz używania przez sklepy toreb plastikowych. Podobne prawo obowiązuje już w Kalifornii i na Hawajach.

 

wka/dro/ infokatowice.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie