573 pozycje w wykazie lotów Donalda Tuska. Kancelaria Premiera opublikowała listę

Polska

Na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano w piątek wykaz lotów byłego premiera Donalda Tuska. Lista zawiera 573 pozycje od listopada 2007 r. do września 2014 r.

Pełna lista lotów jest dostępna pod tym adresem. Wynika z niej, że Donald Tusk podróżował głównie rządowym samolotem marki Embraer 175, a na początku kadencji TU-154. W wykazie lotów wymienione są także m.in. rządowy Jak-40, śmigłowiec CASA i śmigłowiec W-3 Sokół. W wykazie znajduje się także jeden lot czarterem, jeden oznaczony jako "policja", a także dwa przeloty śmigłowcem Mi-8.

 

Donald Tusk był premierem od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r.

 

Z wykazu wynika też, że wiele lotów b. premiera odbywało się na trasie Warszawa-Gdańsk. Jak wyliczyła reporterka Polsat News Olga Owczarek, podczas pierwszego roku urzędowania Tusk latał do swojego rodzinnego miasta 36 razy. Wcześniej szef KPRM Michał Dworczyk informował, że Tusk odbył ok. 180 lotów do Gdańska w ciągu całej siedmioletniej kadencji.

 

  

 

Michał Dworczyk zapowiedział, że w piątek zostaną przedstawione założenia projektu ustawy ws. lotów służbowych najważniejszych osób w państwie, wśród których znalazło się m.in. wprowadzenie centralnego rejestru lotów typu HEAD, zakaz przelotów dla rodzin czy parlamentarzystów nie uczestniczących w oficjalnych delegacjach. Do prac nad projektem zostali zaproszeni szefowie kancelarii prezydenta, Sejmu, Senatu oraz szefowie klubów parlamentarnych lub ich przedstawiciele.

 

  

 

Do tej pory na stronach KPRM pojawiły się wykazy lotów: premiera Mateusza Morawieckiego, b. premier Beaty Szydło i b. premier Ewy Kopacz.

 

Loty marszałka Kuchcińskiego

 

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

 

Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował też, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

 

Prokuratora Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie sprawdzające ws. ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami marszałka Marka Kuchcińskiego.

luq/bas/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie