Opublikowano wykaz lotów Beaty Szydło. Zawiera 164 pozycje

Polska
Opublikowano wykaz lotów Beaty Szydło. Zawiera 164 pozycje
Polsat News

We wtorek wieczorem na stronie internetowej KPRM opublikowano wykaz lotów Beaty Szydło. Była premier w ubiegłym tygodniu sama zwróciła się z prośbą o publikację tych informacji.

Wykaz zawiera 164 pozycje lotów Beaty Szydło z czasów, by pełniła funkcję Prezesa Rady Ministrów. Pierwszy lot odbył się z 29 na 30.11.2015; ostatni 10.12.2017. Spośród 164 lotów 73 odbywały się wojskowym samolotem CASA, 16 śmigłowcem W-3 Sokół, jeden lot był lotem czarterowym do Ułan Bator, a reszta samolotem Embraer.

 

Szydło była premierem od 16 listopada 2015 r. do 11 grudnia 2017 r., natomiast funkcję wicepremiera pełniła od 11 grudnia 2017 r. do 4 czerwca 2019 r., kiedy to przyjęła mandat europosłanki z ramienia PiS.

 

Szydło wystąpiła o opublikowanie wykazu lotów w zw. z ujawnieniem przez media i posłów opozycji lotów rządowymi samolotami marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wraz z rodziną, politykami i ich bliskim. W piątek marszałek Sejmu złożył rezygnację z pełnionej funkcji.

 

Loty premiera Morawieckiego

 

W piątek na stronie KPRM został opublikowany wykaz lotów urzędującego premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział wcześniej szef KPRM.

 

Michał Dworczyk zapowiedział również założenie projektu ustawy ws. lotów służbowych najważniejszych osób w państwie wśród których znalazło się m.in. wprowadzenie centralnego rejestru lotów typu HEAD, zakaz przelotów dla rodzin czy parlamentarzystów nie uczestniczących w oficjalnych delegacjach. Do prac nad projektem zostali zaproszeni szefowie kancelarii prezydenta, Sejmu, Senatu oraz szefowie klubów parlamentarnych lub ich przedstawiciele.

 

Afera z lotami marszałka Kuchcińskiego

 

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

 

W poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

 

W środę Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające ws. ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami byłego już marszałka.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie