KPRM opublikowała listę lotów Morawieckiego. Wykaz zawiera 207 pozycji

Polska
KPRM opublikowała listę lotów Morawieckiego. Wykaz zawiera 207 pozycji
KPRM/Krystian Maj

W piątek po południu na stronie internetowej KPRM opublikowano wykaz lotów premiera Mateusza Morawieckiego; publikację tych informacji zapowiadał wcześniej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Lista zawiera 207 pozycji, od grudnia 2017 roku do sierpnia 2019 roku.

Dworczyk wcześniej w piątek poinformował, że w związku z pojawiającymi się pytaniami dziennikarzy i polityków o loty premiera Morawieckiego, na stronie kancelarii zostanie wywieszony wykaz lotów premiera. - Na moje polecenie w tej chwili są gromadzone wszystkie dokumenty, to są setki stron - mówił Dworczyk wczesnym popołudniem podczas konferencji prasowej.

 

- Do tej pory takiego centralnego rejestru nie było, więc gdyby te dokumenty, które w tej chwili przetwarzamy (...) wymagały jeszcze jakiegoś uzupełnienia, to zrobimy - zaznaczył.

 

Wykaz zawiera 207 pozycji lotów premiera Morawieckiego. Pierwszy lot - 14-15.12.2017; ostatni - 04-05.08.2019.

 

Większość lotów wykonano rządowym samolotem marki Embraer 175, ale są też loty samolotami CASA i Gulfstream 550 oraz śmigłowcami W-3 Sokół.

 

Dominują loty krajowe, chociaż premier podróżował też chociażby do Brukseli i Zurichu.  

 

Tak wygląda jedna ze stron listy:

 

KPRM

Pełna lista dostępna jest pod tym adresem.

 

Szydło chce opublikować loty wszystkich premierów od 2015 roku

 

Europosłanka i wiceprezes PiS Beata Szydło poinformowała w piątek, że zwróciła się do szefa Kancelarii Premiera o opublikowanie wszystkich lotów premierów rządu od 2015 r.

 

Była premier (w latach 2015-17) i była wicepremier (w latach 2017-19) poinformowała o swoim wystąpieniu do Kancelarii Premiera w piątek na Twitterze.

 

- Zwróciłam się z prośbą do szefa Kancelarii Premiera RP Michała Dworczyka o opublikowanie wykazu wszystkich lotów Premierów rządu od 2015 roku - napisała Szydło.

 

Jej wystąpianie ma związek z ujawnieniem przez media i posłów opozycji lotów rządowymi samolotami marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wraz z rodziną na Podkarpacie, gdzie Kuchciński mieszka.

 

 

Dworczyk potwierdził, że informacje w sprawie lotów premier Szydło zostaną opublikowane.

 

- Zbieramy sukcesywnie informacje i dokumenty, żeby skompletować wykaz, który zostanie upubliczniony. Myślę, że będzie to na początku przyszłego tygodnia - powiedział szef kancelarii premiera.

 

- Przez to, że nie było jednego centralnego rejestru lotów, to zestawienie danych z kilku lat wymaga czasu - dodał.

pgo/msl/jm/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie