Zmarł 54-letni uczestnik festiwalu Pol’and’Rock. To druga ofiara w ciągu trzech dni

Polska
Zmarł 54-letni uczestnik festiwalu Pol’and’Rock. To druga ofiara w ciągu trzech dni
PAP/Lech Muszyński

Zmarł 54-letni mężczyzna uczestnik festiwalu Pol’and’Rock w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) - poinformowała w sobotę lubuska policja. Przyczynę ma wyjaśnić sekcja zwłok. To druga ofiara śmiertelna podczas trwającego od 1 sierpnia festiwalu.

Z pola namiotowego na terenie festiwalu Pol’and’Rock pogotowie ratunkowe przetransportowało w piątek po południu do szpitala w Kostrzynie 54-letniego mężczyznę bez funkcji życiowych - poinformowała w sobotę w komunikacie lubuska Komenda Wojewódzka Policji.

 

- Mimo podjęcia działań ratunkowych mężczyzna zmarł. Przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, a ciało zabezpieczono do sekcji zwłok, która wskaże przyczyny śmierci mężczyzny - podał rzecznik KWP nadkom. Marcin Maludy.

 

- Wstępne czynności, które przeprowadziliśmy, wykluczyły działanie osób trzecich w związku ze śmiercią 54-latka - dodał.

 

W czwartek na terenie festiwalu znaleziono ciało 35-latka; mężczyzna nie miał stałego miejsca zamieszkania. Także w jego przypadku przyczynę śmierci wyjaśni sekcja zwłok.

 

Policja: ponad 80 przestępstw, głównie związanych z narkotykami

 

Jak podała lubuska KWP, do godz. 5 w sobotę podczas festiwalu Pol’and’Rock zarejestrowano 83 przestępstwa.

 

Większość z nich dotyczy "zdarzeń narkotykowych", głównie posiadania środków odurzających. 16 przestępstw to kradzieże - przede wszystkim dokumentów i pieniędzy z namiotów. Policjanci zarejestrowali też jedno "utrwalenie wizerunku nagiej osoby", dwie kradzieże rozbójnicze, jedno przywłaszczenie i jedno spowodowanie wypadku w ruchu drogowym.

 

Jedno ze zdarzeń to napaść na policjanta zabezpieczającego festiwal. 36-latek zaatakował funkcjonariusza, który kierował ruchem na ul. Gorzowskiej. Napastnik został obezwładniony i zatrzymany przez policjantów. Policjant ma uszkodzony bark. Mężczyzna był pod działaniem narkotyków. Prawdopodobnie w sobotę usłyszy zarzuty.

 

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu, w środę, w wypadku w Kostrzynie ranny został policjant na motocyklu. "Jadąc drogą z pierwszeństwem przejazdu nie miał szans uniknąć zderzenia z osobowym renault, który wyjeżdżał z drogi podporządkowanej" - podano. Policjant został przetransportowany śmigłowcem lotniczego pogotowia ratunkowego do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Wśród przestępstw zanotowano ponadto zawiadomienie dotyczące "innej czynności seksualnej" wobec kobiety.

 

Zatrzymany został też diler narkotykowy. W czwartek w nocy służby organizatora "ujawniły u 21-letniego mieszkańca województwa warmińsko-mazurskiego substancje psychotropowe w ilości 96 tabletek ekstazy oraz drobnych ilości haszyszu i marihuany".

 

Zatrzymano 70 osób

 

Dwukrotnie naruszono też ograniczenie lotów nad terenem festiwalu. Zatrzymany został 32-letni Australijczyk, który wykorzystał drona do rejestrowania koncertów. Dronem kierowali też 63-latek i 24-latek. Mężczyźni usłyszeli zarzuty z ustawy prawo lotnicze.

 

- Z drobniejszych zdarzeń zanotowaliśmy 69 wykroczeń, polegających głównie na zaśmiecaniu, spożywaniu alkoholu, używaniu słów nieprzyzwoitych, nieobyczajnych wybrykach, kradzieżach, czy przewinieniach drogowych, z których większość zakończyła się mandatem - poinformował nadkom. Maludy. Osiem zdarzeń trafi do sądu z wnioskiem o ukaranie. Zatrzymanych zostało łącznie 70 osób.

 

Według szacunków policji liczba uczestników, którzy przyjechali na Pol’and’Rock Festival to około 200 tys., z czego 53 tys. przyjechało pociągami.

 

Teren Pol’and’Rock Festival zabezpiecza blisko 1 tys. 600 policjantów, także z Katowic, Olsztyna, Krakowa, Kielc, Wrocławia, Radomia, Lublina i Poznania. Nad terenem festiwalu latają też dwa policyjne śmigłowce.

 

Pol'and'Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. 25. edycja wydarzenia (przez 23 edycje funkcjonującego jako Przystanek Woodstock) trwa od czwartku do soboty w Kostrzynie nad Odrą w województwie lubuskim. Na czterech scenach prezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata.

 

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP.

dc/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie