Strażacy pojechali gasić pożar ścierniska. Spłonął wóz gaśniczy wart milion. Witek obiecała pomóc

Polska
Strażacy pojechali gasić pożar ścierniska. Spłonął wóz gaśniczy wart milion. Witek obiecała pomóc
OSP Marszów

W trakcie dużego pożaru ścierniska w Lubomyślu niedaleko Żar (woj. lubuskie) doszło do pożaru wozu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej ze Złotnika. Ogień strawił ponad 30 hektarów, pożar gasiło 16 zastępów. Jeden z wozów gaśniczych, który znajdował się 20 metrów od ognia, całkowicie spłonął. Minister MSWiA obiecała pomoc w zakupie nowego, na razie wóz użyczy Komenda Główna Straży.

Zdaniem strażaków z OSP Marszów, kórzy także uczestniczyli w akcji gaśniczej, pożar ścierniska w Lubomyślu był bardzo niebezpieczny. Do pożaru doszło na polach pomiędzy Lubomyślem a Złotnikiem - podał portal newslubuski.pl. Gasiły go jednostki z powiatów: żarskiego oraz żagańskiego.

 

Nagła zmiana kierunku


"Niestety w wyniku nagłej zmiany kierunku wiatru spłonął samochód gaśniczy wraz z całym sprzętem. Na szczęście wszystkim strażakom udało się opuścić pojazd" - napisali ochotnicy.

 

Ogień zniszczył samochód gaśniczy MAN należący do OSP Złotnik. To dotkliwa strata, bo ochotnicy należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i działają w nim razem ze strażakami zawodowymi.

 

- Kierowca cofał, aby uciec od ognia. Nagle samochód zgasł i stanął w płomieniach - powiedział portalowi newslubuski.pl bryg. Grzegorz Lisik rzecznik straży pożarnej z Żar.

 

Wart około milion zł pojazd spłonął wraz z całym wyposażeniem i nadaje się wyłącznie do kasacji. OSP Złotnik dysponowało nim od 2017 roku.

 

Minister chce pomóc

 

Pomoc w zdobyciu nowego samochodu zadeklarowała szefowa MSWiA Elżbieta Witek, która poinformowała o tym na Twitterze.

 

"W piątek, podczas gaszenia pożaru ścierniska w woj. lubuskim, strażacy z OSP w Złotniku stracili swój wóz" - napisała w niedzielę Elżbieta Witek, która poinformowała, że resort pomoże strażakom. Na razie wóz gaśniczy wypożyczy im Państwowa Straż Pożarna.

 

 

"W najbliższych dniach KG PSP użyczy OSP w Złotniku samochód, którym ochotnicy będą mogli wyjeżdżać do akcji. Użyczenie potrwa do czasu pozyskania przez OSP nowego samochodu, w czym pomożemy" - napisała na Twitterze Witek.

 

 

OSP Marszów

Utracony pojazd miał około dwóch lat i był praktycznie nowy.

 

OSP Złotnik

  

Jeszcze kilka godzin wcześniej strażacy ze Złotnika gasili inny pożar ściernisk. W ciągu minionego tygodnia w okolicy wybuchło kilka dużych pożarów zboża, które paliło się na pniu oraz ściernisk pozostałych po żniwach.

 

 

Zdjęcia spalonego wozu gaśniczego i pożaru zamieścili strażacy z OSP Marszów.

 

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie