Susza nie odpuszcza. Warzywa wciąż drogie: ziemniaki 2,33 za kg, pietruszka - 11 zł, seler - 5 zł

Biznes
Susza nie odpuszcza. Warzywa wciąż drogie: ziemniaki 2,33 za kg, pietruszka - 11 zł, seler - 5 zł
pixabay.com/ivabalk

Wciąż utrzymują się wysokie ceny warzyw. Susza rolnicza nie ustępuje, a deszcze, które ostatni się pojawiły nie poprawiły sytuacji. Dlatego klienci najwięcej płacą za warzywa gruntowe o płytkim systemie korzeniowym takie jak kalafior czy kapusta. Drogie są ziemniaki. Nie tanieją maliny, borówki, porzeczki i jeżyny. Rolnicy musza bowiem ponosić koszty nawadniania upraw.

W mijającym tygodniu w pogodzie nie zaszły takie zmiany, które mogłyby dać nadzieję na zmniejszenie suszy rolniczej. Znaczący niedobór wody jest w pasie centralnej Polski - od województwa lubuskiego po lubelskie, czyli w głównych rejonach produkcji warzyw i owoców.

  

Wysychają warzywa gruntowe

 

Brak wody najbardziej odczuwają warzywa gruntowe, o najsłabszym systemie korzeniowym, ale także krzewy jagodowe - maliny, borówki, porzeczki, jeżyny. Rolnicy muszą ponosić dodatkowe koszty z powodu konieczności nawadniania, a to także wpływa na wysokość cen.

 

- Panująca w Polsce susza wpłynęła na zmniejszenie oferty owoców i warzyw na rynku hurtowym w Broniszach. Ceny nadal są bardzo
wysokie, a jakość towaru gorsza od oczekiwanej - powiedział ekspert rynku Maciej Kmera.

 

Kupcy z Mazowsza narzekają na słaby handel warzywami i owocami spowodowany wakacyjnymi wyjazdami. Jednak na podwarszawski rynek w Broniszach przyjeżdżają na zakupy handlarze z miejscowości turystycznych. Często robią bardzo duże zakupy.

 

- Ogałacają rynek i doprowadzają do dużych wahań podażowo-cenowych - powiedział Kmera.

 

Ceny jarzyn wciąż wysokie

 

Utrzymują się wysokie ceny warzyw. Najwięcej trzeba płacić za warzywa kalafiora, który kosztuje 5-7 zł za sztukę i białą kapustę, której cena sięga 4-6 zł.


Potaniała fasolka szparagowa, której cena spadła do 8-9 zł za kg. Jednak eksperci obserwują, ze znacznie pogorszyła się jej jakość. Fasolka z upraw gruntowych ma teraz niską jakość kulinarną, jest włóknista i ma twarde ziarna.

 

Cena papryki kolorowej spadła o kolejne 10 proc., do 5-7 zł/kg. Potaniał koperek, z 3 do 2 zł za pęczek. 

 

Nadal odpoczywają plantacje pomidorów i ogórków. Przez to ich ceny są dość wysokie. Pomidory kosztują od 5 do 8 zł za kilogram. Za ogórki trzeba zapłacić nawet 4 złote.

 

Nadal drogie są krajowe ziemniaki - trzeba za nie zapłacić nawet 2,33 zł za kg. Stabilne, ale wysokie są ceny warzyw korzeniowych: pietruszki (8-11 zł za kg), selera (4-5 zł za kg), buraka ćwikłowego (1-1,5 zł za kg) i cebuli w łusce (1,66-2 zł/kg). 

 

Pożegnanie z czereśniami

 

W sprzedaży hurtowej jest mniej malin. Odmiany letnie kończą się, a jesienne jeszcze nie dojrzały na tyle, by zaspokoić popyt. Wzrosła ich cena - za maliny trzeba zapłacić 15-18 zł za kg. Producenci - szczególnie z woj. lubelskiego, gdzie znajduje się większość plantacji - ostrzegają, że w tym roku plonowanie malin jesiennych może być niskie.

 

Kończą się także dostawy czereśni prosto z drzewa, a te z chłodni kosztują już ok. 12-14 zł za kg. Stabilna jest podaż wiśni, które kosztują 5-6 zł za kg. Borówka kosztuje 10-14 zł za kilo, a kolorowa porzeczka - 8-12 zł.

 

Na rynku jest coraz więcej odmian krajowych śliwek i moreli. Za śliwki trzeba zapłacić 1,3-4 zł za kg, w zależności od odmiany, a
za morele od 2 do 4 zł.

 

W najbliższych dniach możemy spodziewać się zwiększonych dostaw letnich odmian jabłek, przede wszystkim odmiany Piros, która
obecnie kosztuje 3,33 za kg.

hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze