Rekordowe ceny pietruszki, cebuli, czy czereśni. Sprawdziliśmy, dlaczego jest tak drogo

Biznes
Rekordowe ceny pietruszki, cebuli, czy czereśni. Sprawdziliśmy, dlaczego jest tak drogo
polsatnews.pl

- Kiedyś sprzedawałem jej 5 kg dziennie, teraz 5 kg na tydzień - mówi pan Robert, sprzedawca na jednym z warszawskich targowisk. Chodzi o pietruszkę, której cena jest rekordowo wysoka - przekracza już 20 zł za kg. Droga jest też cebula, czy biała kapusta. Tegoroczny skok cen warzyw był największy od ośmiu lat. Sprawdziliśmy, co najbardziej podrożało i z jakiego powodu.

Zgodnie z wyliczeniami Głównego Urzędu Statystycznego za żywność płacimy o około 5 proc. więcej niż przed rokiem.

 

Najsilniej podrożały: cebula, kapusta, ziemniaki i warzywa korzeniowe, w tym pietruszka i marchew. Dochodzi do sytuacji, że za kilogram młodych ziemniaków trzeba zapłacić około 5 zł, a za kilogram cebuli - prawie 7 zł.

 

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej biała kapusta - w porównaniu z ubiegłym rokiem - podrożała natomiast o kilkaset procent.

 

Cebula z Uzbekistanu

  

Ekonomiści wskazują kilka powodów wzrostu cen. Z jednej strony to niekorzystna pogoda - najpierw susza i przymrozki, a następnie intensywne opady, przez którą zbiory w tym roku są w kraju mniejsze, a z drugiej rosnące ceny paliw i energii na światowych rynkach, przez które import staje się droższy. 

 

- Cebula była sprowadzana z Kazachstanu czy Uzbekistanu. Transport trwał czasem dwa tygodnie - mówi polsatnews.pl Paweł Kraciński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

 

Jak dodaje, stało się tak z powodu nieurodzaju nie tylko w Polsce, ale i u pozostałych największych producentów cebuli w Unii Europejskiej - w Hiszpanii oraz Holandii.

 

Pietruszka przebiła szparagi 

 

Susza niszczyła zwłaszcza zboża i warzywa korzeniowe. Mowa m.in. o pietruszce, za którą trzeba zapłacić ponad dwa razy więcej, niż przed rokiem. Jej cena przebiła już cenę szparagów. Na Warszawskim Rolno-Spożywczy Rynku Hurtowym w Broniszach dochodzi nawet do 15 zł (średnia cena to 13 zł).

 

Producenci nadal bazują na ubiegłorocznych niewielkich zapasach. Susza wystąpiła także w innych krajach Europy, stąd importowana pietruszka jest również droga.

 

- 22 zł za kilogram na dzień dzisiejszy - słyszymy na bazarze na Jadźwingów na warszawskim Mokotowie.

 

26,25 zł za kilogram

 

Wysokie ceny pietruszki sprawiły, że coraz mniej klientów decyduje się na zakup tego warzywa.

 

- Kiedyś sprzedawałem 5 kg dziennie. Teraz sprzedaję 5 kg na tydzień - mówi pan Robert, sprzedawca.

 

Ceny pietruszki na targowiskach wahają się w granicach 18-22 zł. W jednym ze sklepów znanej sieci można ją natomiast kupić za 26,25 zł za kilogram.

 

Anna Kaszewiak z Rynku Hurtowego w Broniszach mówi, że powoli kończy się sezon na stare warzywa korzeniowe. - Z dnia na dzień wchodzi coraz więcej polskich warzyw z tegorocznych zbiorów i m.in. jest już pietruszka korzeniowa z nacią w sprzedaży - zauważa.

 

Jak dodaje, jej średnia cena w hurcie wynosi około 3 zł. - To są naprawdę duże pęczki, które możemy wykorzystać dwojako, bo wykorzystujemy korzeń i jednocześnie mamy też natkę pietruszki - mówi ekspertka z Rynku w Broniszach.

 

Jak podkreśla, stara pietruszka pozostaje w cenie hurtowej, około 13 zł. - Ta stara będzie ustępowała miejsce młodej - dodaje Kaszewiak w rozmowie z polsatnews.pl.

 

Według Kracińskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, spadek ceny pietruszki to kwestia najbliższych tygodni.

 

Wygasa import cukinii i sałaty lodowej

 

Spadły z kolei ceny warzyw kapustnych z tegorocznych zbiorów: kapusty głowiastej białej młodej, kalafiorów. Wygasa z kolei import cukinii, sałaty lodowej i papryki zielonej, które są zastępowane krajowymi produktami.

 

- Cena cebuli też niebawem będzie spadała. Są już pierwsze zbiory odmian zimowych - twierdzi Kraciński.

 

Według niego, tegoroczna cebula "prawdopodobnie będzie dużo tańsza, niż w ubiegłym roku". 

 

Będzie mniej owoców

 

Zawirowania pogodowe będą miały także wpływ na ceny owoców. W wielu sadach oszacowano bowiem straty na około 80 proc.

 

Według raportu GUS, w większości rejonów chłody występujące podczas kwitnienia nie sprzyjały oblotowi pszczół i dobremu zapylaniu. Dodatkowym problemem jest malejąca liczba tych owadów. 


Z kolei susza niekorzystnie wpłynęła szczególnie na plantacje roślin jagodowych, zwłaszcza borówki wysokiej oraz truskawek. Ucierpiały także plantacje malin letnich.

 

Z powodu przymrozków należy się spodziewać także mniejszej ilości czereśni, wiśni, śliw, moreli i brzoskwiń.

 

Kraciński zauważa że w sezonie 2018/19 miały miejsce "dwie osobne tendencje" - rekordowe zbiory owoców i nieurodzaj warzyw. 

 

Podkreśla przy tym, że w tym roku owoców będzie mniej, bo po latach rekordowych zbiorów, drzewa mniej owocują. - Jeżeli w jednym roku są rekordowe zbiory, w następnym są mniejsze - tłumaczy. 

 

"Czereśnia będzie droga"

 

Obecnie za czereśnie trzeba zapłacić 15-20 zł za kilogram. Są to owoce z importu - z Grecji, Hiszpanii, Węgier i Chorwacji.

 

- Odmiana węgierska i chorwacka jest tańsza. Hiszpańska kosztuje do 25 zł za kilogram w hurcie - mówi Kaszewiak z Rynku Hurtowego w Broniszach. Na targowiskach ceny takich czereśni sięgają nawet 35 zł za kilogram. 

 

Polska odmiana powoli "przebija się na rynku" - podkreśla Kaszewiak. Ale jej cena wcale nie musi być dużo niższa.

 

- Czereśnia jest droga i z rozmów z producentami wynika, że będzie droga, bo mają jej zdecydowanie mniej. Jednak przymrozki zrobiły swoje - dodaje.

zdr/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!