Pietruszka kosztuje już ponad 16 zł. "Ceny są z kosmosu"

Biznes

Pogoda nie tylko psuje nastrój, ale poważnie wpływa na tegoroczne zbiory. Warzywa już teraz są rekordowo drogie. Za kilogram pietruszki trzeba zapłacić co najmniej 16 zł, a u niektórych sprzedawców to białe warzywo osiągnęło już pułap nawet 20 zł. - Ceny są z kosmosu - potwierdziła sprzedawczyni warzyw lecz dodała, że nie jest to wina handlujących.

Jest szansa na nieco lepsze zbiory niż zeszłoroczne, ale i tak, jak ostrzegają eksperci, którzy każdego dnia analizują ceny na owocowo-warzywnym rynku, musimy szykować się na drożyznę, czy to w sklepach czy bazarach.

 

Cebula z 2 zł podskoczyła do 5 zł

 

- Mokry maj, bogaty kraj. Suchy maj, biedny kraj - zauważył Ryszard Fryda, producent fasoli ze wsi Wrzawy na Podkarpaciu.


- Średnio, statystycznie, biorąc pod uwagę standardowy koszyk produktów, w tym roku zapłacimy ok. dwukrotnie więcej (za warzywa red.) - ocenia Karolina Załuska, ekspert rynków rolnych w banku BNP Paribas.

 

Za ziemniaki zamiast złotówki za kilogram, trzeba już zapłacić nawet trzy razy tyle. Cebula z 2 zł podskoczyła do 5 zł.


- Ceny są z kosmosu - przyznaje Małgorzata Lewandowska, sprzedawczyni warzyw. - Ale to nie nasza wina, że tak jest - dodaje.

 

Ale prawdziwy "kosmos" to rosnące ceny pietruszki. Trzeba za nią teraz płacić przynajmniej 16 zł za kilogram. W zeszłym roku sprzedawcy chcieli za nią o tej porze 10 zł, a dwa lata temu - raptem 6 zł.


Te "szaleńcze podwyżki" - jak mówią producenci - to nie tylko skutek słabych zeszłorocznych zbiorów, przez co w chłodniach pietruszki zaczyna brakować. Ceny skaczą także z powodu naszych upodobań, bo klienci chcą mieć pietruszkę jednolitą w kolorze, bez żadnych skaz i o idealnym kształcie.

 

Ananasy kosztują mniej niż polskie jabłka

 

- Gdyby konsumenci wiedzieli, że produkt gorzej wybarwiony, o troszeczkę innym kształcie jest tak samo zdrowy, jest tak samo przydatny do spożycia, to dziś mielibyśmy zupełnie inną sytuację z ceną pietruszki - przekonuje Michał Gulczyński z firmy Polfarm.

 

Z tym, co rośnie na naszych polach czy w sadach, coraz bardziej cenowo zaczynają konkurować nawet owoce uznawane kiedyś za tropikalny rarytas. Ananas o wadze 2,5 kg kosztuje już w supermarkecie mniej niż 2,5 kg polskich jabłek.

grz/ "Wydarzenia", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie