"Chcemy rozmawiać z ludźmi, pytać co trzeba dołożyć do sześciopaku". Schetyna odwiedził Tarnów

Polska

- Chcemy rozmawiać z ludźmi: z Polkami, z Polakami, pytać, co jeszcze trzeba dołożyć, co trzeba dodać do sześciopaku. Każda taka rozmowa ma sens, to są ważne rozmowy, bo to jest inwestycja w dobry program, który ma służyć ludziom - mówił w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna podczas wizyty w Tarnowie (Małopolskie).

- Jesteśmy tutaj dlatego, że prowadzimy akcję "POrozmawiajmy". Jesteśmy tutaj, aby rozmawiać o tych najważniejszych sprawach, aby słuchać, aby się przyglądać, pytać, co jest ważne dzisiaj, żebyśmy mogli w jeszcze lepszy sposób zainwestować w nasz sześciopak programowy, ten który przejęliśmy tydzień na forum programowym - mówił mediom Schetyna.

 

Jak dodał, ten sześciopak jest dzisiaj "fundamentem naszego politycznego, wyborczego programu".

 

"Proces naprawczy oświaty będzie trwał bardzo długo"

 

Schetyna dodał, że politycy ugrupowania przyjechali do Tarnowa również, by "podkreślać, że współpraca z samorządowcami, inwestycja w samorząd, w to żeby władza była blisko ludzi, mogła rozwiązywać ludzkie problemy, pochylać się na ludzkimi sprawami, to jest dzisiaj wyzwanie dla polskiej polityki i Koalicji Obywatelskiej, dla PO".

 

W trakcie konferencji prasowej Schetyna nawiązał też do zmian w oświacie, które wprowadził rząd PiS. - Zrujnowanie kompletnego systemu polskiej szkoły, dzisiaj za niego będziemy płacić my wszyscy: rodzice, dzieci, samorządowcy - mówił. Wskazał, że dla Platformy ważna jest kwestia reformy polskiej szkoły, "wysłuchania problemów, obietnica zobowiązania się, że będziemy tę kwestię intensywnie naprawiać". Ten proces naprawy - jak zaznaczył - będzie trwał bardzo długo, ale "nie zrobimy tego bez samorządowców, rodziców, nauczycieli, bez wsparcia i aktywności uczniów".

 

Mówił też o konieczności wprowadzenia podwyżek dla nauczycieli, które Platforma obiecała zrealizować. - Te oczekiwania muszą być zrealizowane, bo nauczyciele muszą lepiej zarabiać, ale to samorządowcy muszą o tym decydować, w jaki sposób będą zorganizowane szkoły, w jaki sposób podejmować decyzje, które te kwestie wszystkie ustalają - powiedział Schetyna.

 

Szef Platformy Obywatelskiej w miniony weekend w wystąpieniu podczas forum programowego Koalicji Obywatelskiej przedstawił sześć głównych zmian, których Polska "pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają". Na tzw. "szóstkę Schetyny" składają się propozycje zmian w obszarach: "wolności i demokracji", "przyjaznej szkoły", "czystego powietrza i wody", programy "wyższa płaca" oraz "europejska ochrona zdrowia", a także program dla seniorów. Schetyna opowiedział się ponadto za zniesieniem zakazu handlu w niedziele oraz związkami partnerskimi.

bas/ PAP; Zdj. główne: PAP/Piotr Polak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie