Sejm przyjął ustawę wprowadzającą "500 plus" dla niepełnosprawnych

Polska
Sejm przyjął ustawę wprowadzającą "500 plus" dla niepełnosprawnych
Polsat News

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Ku zaskoczeniu posłów opozycji, Sejm przyjął poprawkę PO-KO dotyczącą zasad uprawniających do świadczenia. - W przypadku sporej grupy posłów doszło do pomyłki - wyjaśnił Marcin Horała (PiS).

Za uchwaleniem ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z poprawką głosowało 428 posłów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Poprawka przyjęta przez Sejm została zgłoszona przez klub PO-KO i dotyczy zasad uprawniających do świadczenia.

 

Więcej osób będzie się mogło ubiegać o świadczenie

 

Według projektu przedstawionego przez rząd o dodatek będą mogły wnioskować te osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia nie przekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca tego roku wynosi 1100 zł brutto.

 

Jak wyjaśnił Sławomir Jan Piechota, w poprawce PO-KO wystąpiło o to, żeby do tej kwoty nie był wliczany m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

 

Tym samym poprawka poszerza grono osób, które będą mogły się ubiegać o świadczenie. Wcześniej były to niezdolni do pracy, którzy otrzymują rentę w wysokości 1100 zł brutto. Jeżeli niepełnosprawnemu wypłacana była wyższa kwota, to świadczenie 500 plus miało być pomniejszane do łącznej wartości 1600 zł brutto.  

 

Poprawka, za którą głosowało 197 posłów (w tym kilkudziesięciu z PiS) podwaja tę podwaja kwotę 1100 zł do wysokości płacy minimalnej wynoszącej 2250 zł. Przyjęciem poprawki zaskoczeni byli sami posłowie opozycji. 

 

- W przypadku sporej grupy posłów doszło do pomyłki. Był taki moment zamieszania, owacji po wystąpieniu pani minister. W tym czasie marszałek zarządzał głosowanie, czego część posłów nie usłyszała - wyjaśnił w rozmowie z Polsat News Marcin Horała (PiS).

 

"To jest bardzo poważna zmiana"

 

Nie oznacza jednak, że ustawa w tym brzmieniu wejdzie w życie. Najprawdopodobniej poprawka zostanie odrzucona przez Senat, by ponownie zajął się nią Sejm. 

 

Pytany o tę poprawkę, sekretarz stanu w KPRM Łukasz Schreiber przyznał, że to, czy możliwe będzie wejście w życie przepisów w takim kształcie wymaga jeszcze "dodatkowych analiz". Zaznaczył, że nie potrafi określić, z jakimi dodatkowymi kosztami mogą się wiązać poprawione regulacje. - Sami wnioskodawcy tej poprawki także nie potrafią na to odpowiedzieć - wskazał minister.

 

- To jest bardzo poważna zmiana - podkreślił Schreiber.

 

- Nie ma żadnego podziału (w PiS - red.). Ta sprawa będzie jeszcze raz przeanalizowana, przemyślana w Senacie, będą podjęte odpowiednie decyzje i ustawa tak czy inaczej wraca do Sejmu - dodał.

 

Dopytywany o powody, dla których część posłów PiS zagłosowało za poprawką opozycji zamiast zgłosić swoją w Senacie, Schreiber wyjaśnił, że jest to "sygnał i decyzja także pana prezesa (Jarosława Kaczyńskiego - red.), że trzeba jeszcze raz tę sprawę przemyśleć, czy jesteśmy w stanie zwiększyć to w jakiś sposób".

 

Świadczenie finansowane z funduszu solidarnościowego

 

O świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chodzi o orzeczenia o: całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji; o niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji).

 

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe. Dodatek w wysokości 500 zł będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

 

Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Ustawa wejdzie w życie 1 października br.

prz/pgo/msl/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie