Premier: "500 plus" dla niepełnosprawnych to koszt 3 mld zł rocznie

Polska
Premier: "500 plus" dla niepełnosprawnych to koszt 3 mld zł rocznie
PAP/Jakub Kamiński

Mam nadzieję, że projekt ustawy o dodatkowym 500 złotych miesięcznie dla dorosłych osób z niepełnosprawnością trafi w czerwcu do Sejmu. Roczny koszt programu to około 3 mld zł - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, z szacunków wynika, że z tego wsparcia będzie mogło skorzystać ponad pół miliona osób.

W niedzielę premier zapowiedział, że rząd chce przeznaczyć pieniądze m.in. z Funduszu Solidarnościowego na comiesięczny, stały dodatek dla dorosłych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności. Jak wówczas zaznaczył, będzie to najprawdopodobniej 500 zł miesięcznie.

 

We wtorek na konferencji prasowej wyraził nadzieję, że "ten program będzie bardzo ważnym krokiem naprzód w kierunku zwiększenia sprawiedliwości społecznej i ulżenia w losie tych osób, które zostały najbardziej skrzywdzone przez życie".

 

Jak wskazał, rząd chce "finansować w coraz większym zakresie" wsparcie osób, które "wymagają całodziennej opieki, a jeśli nawet próbują same żyć, to wymagają wsparcia ze strony innych".

 

- Dzisiaj rozmawialiśmy o tym na Radzie Ministrów, wkrótce będziemy przedstawiać (projekt - red.) - podkreślił premier Morawiecki. - Mam nadzieję, że w czerwcu trafi on do Sejmu - dodał.

 

"Rząd już o około 4 mld zł podniósł wydatki na rzecz osób z niepełnosprawnościami"

 

Premier na konferencji prasowej w KPRM podkreślił, że obecny rząd już o około 4 mld zł podniósł wydatki na rzecz osób z niepełnosprawnościami. "We wszystkie nasze działania chcemy wpisywać również wsparcie dla osób najbardziej potrzebujących, najbardziej poszkodowanych przez los" - powiedział szef rządu.

 

Zaznaczył jednocześnie, że osoby z niepełnosprawnościami potrzebują "jeszcze dalej idącego wsparcia". "Chcemy zrobić taki krok, jaki wcześniej nie był zrobiony przez nikogo. Chcemy przeznaczyć 500 zł miesięcznie dla każdej takiej osoby, niezależnie od innych kryteriów" - zapowiedział premier.

 

Jak dodał, z szacunków wynika, że z tego wsparcia będzie mogło skorzystać ponad pół miliona osób. Roczny koszt to około 3 mld zł.

 

"Ponad miliard złotych, do których możemy sięgnąć"

 

- W ostatnich dniach zostały podjęte bardzo ważne decyzje. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu zadecydował, że ustawa o podatku handlowym, którą wdrożyliśmy 3 lata temu, była prawidłowa. Progi, które tam określiliśmy, były prawidłowe. Dlatego w tej ustawie jest ponad miliard złotych, do których możemy sięgnąć - wyjaśnił premier, mówiąc o źródłach finansowania propozycji.

 

Drugim źródłem - jak dodał - będzie Solidarnościowy Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który jest zasilany z części składki odprowadzanej przez pracodawców od wynagrodzeń na Fundusz Pracy. Składka ta wynosi 2,45 proc., z tym że od 1 stycznia 0,15 proc. z tej składki trafia bezpośrednio na Fundusz.

 

Premier podkreślił, że propozycja realizuje jeden z postulatów środowisk osób z niepełnosprawnościami. - Rząd pracuje nad jasnym, precyzyjnym określeniem tej grupy i ten proces orzekania o niepełnosprawnościach był i jest dalej niedoskonały. Jednak po tych pracach uszczelniających, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych się podjął i które przeprowadził, wiemy dzisiaj, że jesteśmy w innym miejscu niż byliśmy jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Ten system jest szczelniejszy - powiedział premier.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie