27 do 21. Szydło przegrała głosowanie na przewodniczącą komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE

Świat

Była premier Beata Szydło (PiS) w środowym głosowaniu nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego.

Głosowanie na wniosek socjalistów było tajne. W głosowaniu 21 posłów było za kandydaturą Szydło, 27 - przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

 

- Przeciwko premier Szydło głosowali europosłowie, którzy nazywali polskich patriotów faszystami - skomentowała głosowanie europosłanka Beata Mazurek. - To jest odwet za to, co się stało na Radzie Europejskiej - ocenił natomiast prof. Ryszard Legutko, szef delegacji PiS w Parlamencie Europejskim.

 

- To akt politycznej zemsty. Taka mała vendetta małych ludzi, którzy mają w ustach pełno demokracji, a jak dochodzi co do czego, tej demokracji nie przestrzegają. Ten lewicowo-liberalny establishment nie mógł się pogodzić z tym, że zablokowaliśmy pana Fransa Timmermansa, który cały czas atakował Polskę. No i nadarzyła się okazja do takiego rewanżu, zemsty, i to się stało - powiedział dziennikarzom w PE Ryszard Czarnecki. 

 

Wcześniej była premier przekonywała europosłów do swojej kandydatury. - Opowiadała o "szeregu programów socjalnych które przeprowadziła w Polsce, a które pozwoliły wyjść z ubóstwa zwłaszcza dzieciom" - informuje korespondentka Polsat News Dorota Bawołek.

 

Wczoraj zrzeszająca partie liberalne w Parlamencie Europejskim grupa polityczna Odnowić Europę zapowiedziała, że w głosowaniu nie poprze kandydatur zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość.

 

Jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP przeciwko kandydaturze byłej premier głosowali w środę przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów oraz Zieloni . - Europosłowie Socjalistów i Demokratów (S&D) zagłosowali przeciwko kandydaturze Szydło. Taka decyzja została podjęta przez grupę - powiedziało źródło w tej frakcji.

 

Również źródła we frakcji Odnowić Europę potwierdziły PAP, że ta frakcja głosowała przeciwko, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.

 

Taką decyzję, jak powiedział inny rozmówca PAP z frakcji Zielonych, podjęła również ta grupa. - Zieloni zagłosowali przeciwko, podobnie jak Socjaliści i Demokraci, Odnowić Europę i GUE - powiedział PAP przedstawiciel grupy Zielonych. GUE to grupa skrajnie lewicowa w PE.

 

- Głównym powodem było stanowisko premier Szydło w sprawie praw podstawowych, praworządności i LGBTI. (...) Premier Beata Szydło ostro skrytykowała politykę UE dotyczącą imigracji w 2015 r. Między innymi sprzeciwiła się programowi, który miał na celu relokację pewnej liczby syryjskich uchodźców do UE i przeniesienie ich do Polski - powiedziało w rozmowie z PAP źródło we frakcji Zielonych.

 

Jak dodało, wpływ na decyzje frakcji o głosowaniu przeciw miała również prowadzona wobec Polski procedura art. 7 traktatu.

 

Cztery frakcje - Zieloni, Odnowić Europę, Socjaliści i Demokraci oraz GUE - mają w komisji zatrudnienia łącznie 28 europosłów. Przeciwko kandydaturze Szydło, w głosowaniu tajnym na wniosek socjalistów, zagłosowało 27.

 

Wybrani zostali Waszczykowski, Krasnodębski, Lewandowski, Thun, Czarnecki 

 

Na I wiceprzewodniczącego komisji ds. zagranicznych PE został wybrany były szef MSZ Witold Waszczykowski.  - Będę się starał być bezstronny ale będę też zabiegać o polskie interesy - mówił po głosowaniu. Za Waszczykowskim głosowało 37 europosłów, przeciwko było 24. Próbowano powtórzyć głosowanie ale większość europosłów po apelu Jacka Saryusza-Wolskiego zdecydowała pozostać przy pierwszym wyborze.

 

Na wiceprzewodniczącego komisji ds. przemysłu wybrany został Zdzisław Krasnodębski. Były komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski (PO) został w środę wybrany na wiceprzewodniczącego komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego. Z kolei Róża Thun (PO) została wiceszefową komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów.

 

Europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) został w środę wybrany na wiceprzewodniczącego komisji petycji w Parlamencie Europejskim. Celem komisji jest odpowiadanie na wszystkie petycje kierowane przez obywateli Unii Europejskiej do PE. Za kandydaturą Czarneckiego głosowano 18 europosłów, 10 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu.

jm/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie