Szłapka: musimy mocniej popracować podczas kampanii wyborczej

Polska

- Oczywistym jest, że PSL zwraca się do największej partii opozycyjnej. Partii, bez której przy tworzeniu koalicji trudno być pewnym tego, że przekroczy się 8-proc. próg wyborczy - powiedział w programie "Graffiti" Adam Szłapka. Koordynator sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej zapewnił, że jego ugrupowanie wyciąga wnioski po przegranych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył po zakończeniu sobotnich obrad Rady Naczelnej PSL, że Stronnictwo proponuje w wyborach parlamentarnych dwa bloki wyborcze dla opozycji: blok centrowy, chadecki, umiarkowany z udziałem PSL oraz blok lewicowy. Lider ludowców zaproponował Platformie Obywatelskiej stworzenie koalicji na jesienne wybory, ale bez udziału ugrupowań lewicowych.

 

"UED ma w programie wprowadzenie związków partnerskich"

 

W programie "Graffiti" Adam Szłapka przekonywał, że w wyborach parlamentarnych konieczne jest zawiązanie koalicji ponad podziałami światopoglądowymi.


- PSL jest w bardzo bliskiej koalicji z Unią Europejskich Demokratów, która ma w programie wprowadzenie związków partnerskich. Choć każda partia ma różne wrażliwości, to w koalicji możemy zrobić wspólny zbiór tych rzeczy, które są najważniejsze - zapewnił Adam Szłapka, który wśród najważniejszych tematów wymienił m.in. ochronę środowiska, edukację i dofinansowanie służby zdrowia. Dodał też, że kwestia ustawy antyaborcyjnej nie będzie tematem najbliższej kampanii.

 

- Do naszych wrażliwości możemy przekonywać się do nich po wyborach. Wydaje mi się, że konstrukcja zbudowana przez nas na wybory europejskie (Koalicja Europejska - red.) była dobra. Jeżeli kilka miesięcy wcześniej, ktoś by dał takiemu ugrupowaniu 39 proc., to wszyscy wzięli, by to w ciemno - powiedział.

 

"Mamy trzon Koalicji"

 

Poseł dodał, że PSL dużo zyskał na dołączeniu do koalicji partii opozycyjnych. - Myślę, że wnioskiem (który wyciągnęliśmy z majowych wyborów - red.) jest to, że musimy dużo bardziej popracować w kampanii - zapewnił.

 

Szłapka zapewnił, że lider PO Grzegorz Schetyna zaprasza wszystkich do wspólnej koalicji. Dodał, że trwają rozmowy liderów, które będą kontynuowane w tym tygodniu.

 

- Od miesiąca mamy coś, co można określić trzonem Koalicji, który naprawdę pracuje - jest Platforma, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i samorządowcy. Mamy w tym tygodniu dużą konwencję programową, która będzie podsumowaniem co udało się zrobić ugrupowaniom przez ostatnie cztery lata - powiedział Szłapka.


Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" dostępne są w zakładce Programy.

bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie