Spotkanie Dulkiewicz-Morawiecki. "Premier też czuje, że potrzebujemy budowy wspólnoty w Polsce"

Polska
Spotkanie Dulkiewicz-Morawiecki. "Premier też czuje, że potrzebujemy budowy wspólnoty w Polsce"
Polsat News

Po 14:00 zakończyło się się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. - Gorący dzień w Warszawie, ale mimo tej temperatury, rozmowa w bardzo dobrej atmosferze z panem premierem. Poruszyliśmy kilka ważnych tematów - powiedziała po spotkaniu Dulkiewicz.

- Dla mnie szczególnie istotny tema dla Gdańska to rozwój portu, a wraz z tym ilość transportów, które do portów dojeżdżają. Wiąże się to z koniecznością budowy bezkolizyjnego przejazdu przez tory na gdańskiej Oruni. Koszt budowy takiego wiaduktu to ok. 100-150 mln zł. Pan premier przyjął to ze zrozumieniem - relacjonowała Dulkiewicz.

 

- Drugi ważny temat to Westerplatte. Dzisiaj na stole leży projekt specustawy mającej przekazać ten teren w ręce państwa polskiego, ja apelowałam o to, żebyśmy usiedli do stołu i porozmawiali o tym, jak upamiętniamy miejsce tej historycznej bitwy, ale też elementu ważnego dla tożsamości gdańszczan - dodała.

 

- Wręczyłam panu premierowi wysłane już w kwietniu zaproszenie do współorganizacji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Pan premier przyjął zaproszenie ze zrozumieniem i wniosek, który mogę z tej rozmowy wyciągnąć jest taki, że 1 września o 4:45 spotkamy się wspólnie u stóp pomnika - poinformowała prezydent Gdańska.

 

Dulkiewicz powiedziała, że to ona, jako prezydent Gdańska, będzie gospodarzem uroczystości 1 września na Westerplatte. "Natomiast rozmawialiśmy o wspólnej organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i rozumiem, że partnerem do rozmowy, tak jak wskazał pan premier jest wiceminister kultury Jarosław Sellin" - dodała.

 

Prezydent Gdańska poinformowała, że kolejnym ważnym tematem poruszanym podczas spotkania, "także w kontekście Westerplatte i pojawiających się często w ustach różnych osób nieprawd, dotyczących właśnie Gdańska, to kwestia temperatury, atmosfery debaty publicznej". - Pan premier tez czuje, że potrzebujemy budowy wspólnoty w Polsce. Ja jestem gotowa do rozmowy na ten temat za każdym razem - dodała.

 

"Pewne rozbieżności"

 

- Tematami dzisiejszych rozmów były m.in. kwestie związane z Westerplatte oraz Europejskim Centrum Solidarności - powiedział z kolei rzecznik rządu Piotr Muller.

 

Mueller podkreślił na briefingu prasowym, że spotkanie przebiegło w "bardzo dobrej atmosferze". - Te rozmowy odbyły się w atmosferze rzetelnej troski o miejsca pamięci historycznej - zaznaczył.

 

Poinformował, że premier i prezydent Gdańska rozmawiali m.in. o sprawie Westerplatte. Premier podkreślił podczas spotkania, że ważne jest, aby miejsca pamięci były "zaopiekowane na bardzo wysokim poziomie" - poinformował rzecznik rządu. - W przypadku Westerplatte mieliśmy takie wrażenie, że do tej pory niestety tak do końca nie było. Będziemy wspierać wszelkie działania, które umożliwią, aby to bardzo ważne miejsce pamięci dla Polaków było odpowiednio zaopiekowane - dodał Mueller.

 

Na pytanie, czy premier i prezydent Gdańska osiągnęli jakiś konsensus ws. Westerplatte rzecznik rządu odparł: "Nie, dzisiaj w tym zakresie pewnie zostały pewne rozbieżności (...). Kwestie opieki nad Westerplatte są przedmiotem troski rządu, w związku z tym ten projekt (ustawy) będzie wspierany, jeżeli chodzi o regulacje w tym zakresie, które są przedstawione w projekcie poselskim".

 

- Oczywiście jest proces legislacyjny, w związku z tym w Sejmie może dojść do jakiś korekt, ale generalnie, tak chcemy, aby Westerplatte było przedmiotem wspólnej troski całego państwa - podkreślił. Dodał również, że rozmową dotyczyła też Europejskiego Centrum Solidarności.

 

Premier "krytycznie nastawiony do niektórych tez samorządowców"

 

Rzecznik rządu przekazał, że Morawiecki i Dulkiewicz poruszyli temat 21 tez zgłoszonych przez samorządowców w Gdańsku.

 

- "Pan premier zaznaczył, że jest krytycznie nastawiony do niektórych z tych tez, które w przekonaniu pana premiera, aktualnie byłyby niezgodne z postanowieniami obowiązującej w Polsce konstytucji. Dzisiaj podczas tej rozmowy pan premier to podkreślił" - powiedział rzecznik rządu.

 

Propozycję wzmocnienia niektórych kompetencji samorządów przedstawiono w ub. tygodniu na sesji "Samorządna Rzeczpospolita", zorganizowanej w Gdańsku w ramach odbywającego się tam Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 r.

 

Ponad 400 samorządowców z całej Polski - wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województw - przedstawiono 21 tez; propozycje dotyczyły m.in. pełnego prawa do decydowania o całokształcie spraw lokalnych, przekształcenia Senatu RP w Izbę Samorządową, zniesienia odgórnego ograniczenia kadencyjności, obowiązkowych konsultacji z samorządami i społecznością lokalną wszystkich projektów ustaw i decentralizacji służby zdrowia.

 

Tezy mają zostać poddane debacie i - po ewentualnych modyfikacjach, zaprezentowane ponownie - 31 sierpnia 2019 r., jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej. "Na ich podstawie przygotujemy projekty ustaw, które złożymy pod obrady nowego parlamentu RP" - poinformowali po spotkaniu samorządowcy.

 

"Zapraszam do Okrągłego Stołu"

 

Wcześniej Dulkiewicz przypomniała o swoim spotkaniu z premierem we wtorek nad ranem. Na Twitterze podzieliła się zdjęciem z gdańskiego lotniska.

 

W przeddzień obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r., prezydent Gdańska zapowiedziała, że będzie chciała powitać przebywającego tego dnia w Gdańsku premiera i zaprosić go do rozmowy przy okrągłym stole. Po zakończeniu konferencji, Dulkiewicz wyszła naprzeciwko premierowi, który przechodził z pl. Solidarności do Sali BHP na zorganizowaną przez NSZZ "S" konferencję naukową pt. "Obudził w nas Solidarność. W 40. rocznicę Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny".

 

- Dzień dobry panie premierze, witam pana serdecznie w Gdańsku, dziękuję, że jest pan na Święcie Wolności i Solidarności, zapraszam do Okrągłego Stołu - mówiła Dulkiewicz do przechodzącego szefa rządu. - Dziękujemy, mamy tutaj w sali BHP wspaniałą uroczystość dzisiaj - powiedział wówczas Morawiecki przechodząc w otoczeniu towarzyszących mu osób do Sali BHP Stoczni Gdańskiej, by wziąć udział w konferencji naukowej.

 

"Takie happeningi nie przystają"

 

O tę sytuację premier został zapytany we wtorek w programie "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News. Szef rządu przyznał, że w ostatnim momencie zauważył Dulkiewicz i usłyszał głosy. Jak zaznaczył, chciałby jednak, żeby z prezydent Gdańska traktowali się poważnie. - Reprezentujemy bardzo poważne urzędy i takie zaczepianie, takie happeningi na ulicy myślę, że nie przystoją troszeczkę pani prezydent - zaznaczył.

 

- Ja bardzo serdecznie zapraszam panią prezydent na kawę do kancelarii, do mnie. Proponowałbym tylko, żeby nie brała ze sobą kamer, żeby ta rozmowa była taka bardzo poważna - podkreślił premier Morawiecki.

 

 

 

W środę Dulkiewicz odpowiedziała na zaproszenie. "Przyjęłam zaproszenie od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Widzimy się we wtorek! Dziękuję i cieszę się na rozmowę, bo mamy ważne sprawy dla Gdańska i Polski" - napisała na Twitterze Dulkiewicz.

 

prz/bas/msl/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze