Lubelszczyznę spustoszyło tornado klinowe - niezwykle rzadko występujące [WIDEO]

Polska
Lubelszczyznę spustoszyło tornado klinowe - niezwykle rzadko występujące [WIDEO]
PAP/Wojtek Jargiło

Zamieszczone w mediach społecznościowych nagrania tornada klinowego, które przeszło w okolicy Lublina pokazują przerażającą siłę żywiołu. Tornado klinowe to rzadki rodzaj trąby powietrznej. Jak informuje TwojaPogoda.pl, jest ono niezwykle niebezpieczne, ponieważ generuje nie jeden, lecz klika lejów.

Tornado klinowe w naszych szerokościach geograficznych zdarza się niezwykle rzadko. Zdjęcia satelitarne i te wykonane przez drona świadczą o tym, że tornado pokonało około 20 kilometrów. Narodziło się nad Wrotkowem, południową dzielnicą Lublina.


Następnie przewędrowało nad Stasinem, zachodnią obwodnicą Lublina (S19), Palikijami, Ignacowem i Cyganówką w gminach Wojciechów i Konopnica. Największe szkody żywioł poczynił w Stasinie, gdzie zerwane zostały dachy z większości zabudowań.


Uszkodzonych zostało 120 budynków. Jedna osoba odniosła rany.

 

 

Nawet 200 km/h


Szerokość trąby powietrznej sięgała miejscami nawet kilkuset metrów. Gruby lej, który widać na nagraniu, jest tylko jednym z kilku. Jak podkreślił serwis TwojaPogoda.pl, "to typowe tornado klinowe, nazywane też wielolejowym. Formacja wyglądała jak wiatrak, ponieważ obracała się, a na każdym z ramion w ciągu kilku sekund tworzyło się, zanikało i ponownie tworzyło się tornado. Powstało ono u podstawy superkomórki burzowej".


Ten rodzaj trąby powietrznej jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ trudno jest przewidzieć, gdzie pojawią się nowe leje i w którą stronę będą zmierzać. Tornado na Lubelszczyźnie przesuwało się także ze wschodu na zachód, a nie jak ma to przeważnie miejsce przy tego typu zjawiskach - z południowego zachodu na północny wschód.

 

Szkody poczynione przez żywioł wskazują, że wiatr mógł wiać z prędkością nawet 200 km/h.

 

 

Jak zauważył portal TwojaPogoda.pl, podobne tornado, choć o znacznie większej skali, przyczyniło się do śmierci amerykańskich łowców burz z ekipy Twistex, którzy stanęli na jego drodze w maju 2013 roku. Tornado sprzed sześciu lat zostało uznane za rekordowe w historii meteorologii, bowiem nigdy wcześniej nie odnotowano leja szerokiego na cztery kilometry.

 

 

prz/ml/ TwojaPogoda.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze