Ochojska: powinna powstać komisja ws. pedofilii w Kościele

Polska

- Jako katoliczka oczekuję tego, że mój Kościół otworzy się na te sprawy. Uważam, że powinna powstać komisja do zbadania pedofilii - oświadczyła w programie "Wydarzenia i opinie" Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej i kandydatka Koalicji Europejskiej w wyborach do Europarlamentu. Jej zdaniem, komisja nie może być tylko kościelna albo państwowa. Powinna być "mieszana". 

Ochojska odniosła się również z przyjętej przez rząd rząd nowelizacji Kodeksu karnego, która zakłada m.in. podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię z 25 do 30 lat. Jej zdaniem takie rozwiązanie nie rozwiąże problemu.

 

Ofiary pozostawione samym sobie

 

Dodała także, że Kościół i państwo powinno zająć się ofiarami pedofilów, ponieważ "zostały pozostawione same sobie".

 

- Potrzebują natychmiastowej pomocy psychologów, którzy zajmują się traumami. Te osoby zostały pozostawione bez pomocy - powiedziała szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. 

 

Podkreśliła także, że rozumie ofiary i dla niej są one najważniejsze. 

 

"Reakcja na słowa Gowina"

 

Szefowa PAH na profilu na Facebooku udostępniła nagranie swojej reakcji na słowa pierwszego gościa Bogdana Rymanowskiego Jarosława Gowina, który stwierdził, że poseł PiS Stanisław Piotrowicz, "który kiedyś bronił księdza pedofila nie musi zostać usunięty z prac nad kodeksem karnym ws. pedofilii". - To, że kiedyś popełnił błąd w ocenie faktów (...) nie pozbawia go mandatu do wykonywania obowiązków poselskich - powiedział Gowin.

 

 

Podróże do miejsc molestowania

 

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

 

W dwugodzinnym dokumencie Sekielskiego znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami.

 

Można tam także zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, a kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których - jak opisują - dochodziło do molestowania.

maw/hlk/prz/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie