Sikorski o karaniu pedofilii: Kaczyński powinien zająć się tym problemem w swoim własnym klubie

Polska

- Trzeba wreszcie białym żelazem wypalić, zarówno pedofilię, jak i krycie pedofilii - powiedział w programie "Graffiti" były szef MSZ Radosław Sikorski. Polityk, zapytany o propozycję Jarosława Kaczyńskiego, aby podnieść kary za pedofilię nawet do 30 lat, odpowiedział, że "Kaczyński powinien zająć się tym problemem w swoim własnym klubie".

Sikorski, dopytywany przez Piotra Witwickiego, czy ma na myśli problem pedofilii, odparł, że "wszyscy czytamy, widzimy te filmiki o taśmach, których rzekomo nie ma, które ktoś próbuje wykupić, ciekawa sprawa, prawda?"

 

- Nie mamy uprzywilejowanej wiedzy, ale wszyscy wiemy, jakie są stawiane zarzuty, czy plotki - dodał były szef MSZ. 

 

Prowadzący "Graffiti" zauważył, że po tych słowach na kogoś padnie teraz podejrzenie w klubie.

 

- To są filmy o tym, że jacyś goście próbują coś wykupić, no chyba się nie wykupuje niczego. Ja tylko tyle wiem - powiedział Sikorski.

 

"Tylko nie mów nikomu" 

 

W sobotę 11 maja premierę miał film dokumentalny o pedofilii wśród duchownych - "Tylko nie mów nikomu" - autorstwa Tomasza Sekielskiego i jego brata Marka. Dokument, który przestawia historię ofiar księży, jest dostępny za darmo na platformie youtube.com. Przez weekend film miał ponad 6,5 miliona wyświetleń i wywołał lawinę komentarzy ze strony polityków, którzy podnoszą m.in. kwestię zaostrzenia kar za pedofilię.   

 

- Przygotowaliśmy zmiany w Kodeksie karnym, gdzie te przestępstwa będą karane bardzo surowo, dużo surowiej niż obecnie. Dzisiaj bardzo często zapada nawet wyrok z zawieszeniem, praktycznie żadna kara, jak to się mówi: "w zawiasach" czyli w ogóle. Otóż nie będzie "zawiasów", będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia" - powiedział Jarosław Kaczyński podczas niedzielnej konwencji PiS w Szczecinie.

 

Działacze Inicjatywy Polska wezwali resort sprawiedliwości do przygotowania w ciągu 30 dni zmiany w prawie karnym. - Tych zbrodni nie można wybaczyć, żaden oprawca dzieci do końca życia nie może czuć się bezkarny - mówili. Według nich przestępstwa pedofilii nie mogą ulegać przedawnieniu. To reakcja na film braci Sekielskich, który ujawnił kolejne przypadki pedofilii w Kościele.

 

Sikorski, został zapytany przez Witwickiego, co zrobić z przypadkami, kiedy kryto księży pedofilów. - W Chile papież Franciszek został wprowadzony w błąd właśnie w przypadku pedofilii i krycia pedofilii. To się skończyło dymisją całego Episkopatu - podkreślił były marszałek Sejmu.

 

W filmie Sekielskiego pojawia się również wątek dotyczący pedofilii w regionie toruńsko-bydgoskim, z którego Sikorski kandyduje do Parlamentu Europejskiego. - Jeżeli była wiedza o pedofilii i brak zawiadomienia policji i krycie pedofilów, to powinno być jednoznacznie ocenione - powiedział gość Polsat News.     

 

Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

luq/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie