"Rząd zajmie się dziś zmianami w Kodeksie karnym". Przewidują zaostrzenie przepisów dot. pedofilii

Polska
"Rząd zajmie się dziś zmianami w Kodeksie karnym". Przewidują zaostrzenie przepisów dot. pedofilii
Polsat News

- Rząd zajmie się we wtorek zmianami w Kodeksie karnym, które przewidują m.in. zaostrzenie przepisów dot. pedofilii - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

O tym, że najprawdopodobniej we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i premier Mateusz Morawiecki zajmą się zmianami w prawie zaostrzającymi kary dla osób, które krzywdzą dzieci, Kopcińska informowała w poniedziałek.

 

W sobotę miał premierę film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

 

W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Szczecinie, prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że przygotowano zmiany w Kodeksie karnym, zgodnie z którymi przestępstwa pedofilii będą karane "dużo surowiej niż obecnie".

 

- Dzisiaj bardzo często zapada nawet wyrok z zawieszeniem, praktycznie żadna kara, jak to się mówi: "w zawiasach: czyli w ogóle. Otóż nie będzie "zawiasów", będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia - oświadczył Kaczyński.

 

Obecnie uznawane karane są kontakty seksualne z osobami poniżej 15 roku życia. Kaczyński zapowiedział podwyższenie tego progu.

 

- Granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce - jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko - 15 lat. Ona będzie podwyższona, bo to jest konieczne. Trzeba być tutaj twardym - powiedział prezes PiS.

 

W poniedziałek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie Sekielskiego.

 

W kwietniu do konsultacji publicznych i opiniowania trafiła najnowsza wersja obszernego - opublikowanego w styczniu br. - projektu nowelizacji Kodeksu karnego autorstwa resortu sprawiedliwości. Przepisy dotyczące zaostrzenia kar za akty pedofilskie, zwłaszcza wobec najmłodszych dzieci stanowią część tego projektu zmian w prawie karnym.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie