Prokuratura sprawdzi poczytalność 15-letniego ucznia, który zabił kolegę nożem w szkole

Polska

Sąd przekazał prokuraturze sprawę nieletniego sprawcy zabójstwa innego ucznia w szkole w Warszawie. Po sprawdzeniu poczytalności zapadnie decyzja, czy będzie odpowiadał jak dorosły - poinformował rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Prokurator złożył wniosek o umieszczenie 15-latka w schronisku dla nieletnich. Zatrzymany przebywa w policyjnej izbie dziecka.

- Sąd przekazał prowadzenie sprawy prokuraturze, a to oznacza, że prokuratura będzie podejmowała dalsze czynności w sprawie, w szczególności najprawdopodobniej zostanie dopuszczony dowód z opinii biegłych psychiatrów na okoliczność poczytalności sprawcy, ale także zostanie zbadany stopień rozwoju sprawcy podejrzanego o ten czyn, a nadto warunki i właściwości osobiste - poinformował podczas konferencji prasowej rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga sędzia Marcin Kołakowski.

 

Zgodnie z art. 10 par. 2 nieletni, który po ukończeniu 15 lat dopuszcza się czynu zabronionego określonego w artykułach Kodeksu karnego, m.in. zabójstwa, "może odpowiadać na zasadach określonych w tym kodeksie, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, a w szczególności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne".

 

- Jeżeli na podstawie ustaleń śledztwa oraz przeprowadzonych dowodów prokurator dojdzie do wniosku, że zostały spełnione przesłanki przewidziane w tym artykule, wówczas podejrzany będzie sądzony na podstawie przepisów Kodeksu karnego- powiedział sędzia Marcin Kołakowski.

 

Wcześniej w piątek po południu prokuratura przekazała do warszawskiego Sądu Okręgowego wniosek m.in. o przekazanie jej postępowania do dalszego prowadzenia z uwagi na to, że zachodzi podejrzenie popełnienie zbrodni zabójstwa. Jeśli sąd przychyli się do tego wniosku, nieletni będzie sądzony jak osoba dorosła.

 

 

W stosunku do osób nieletnich sąd nie może bowiem orzec kary dożywotniego pozbawienia wolności.

 

Sąd uwzględnił wniosek prokuratury o umieszczenie 15-latka w schronisku dla nieletnich.

 

Posiedzenie przebiegało przy drzwiach zamkniętych.

 

Obecnie 15-letni sprawca zbrodni przebywa w policyjnej izbie dziecka - poinformował Rzecznik Komendy Stołecznej Policji kom. Sylwester Marczak. W tej sprawie trwają czynności z udziałem sądu rodzinnego prowadzone w oparciu o Ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich.

 

W piątek przed południem w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w warszawskim Wawrze jeden z uczniów zaatakował drugiego. Raniony nożem chłopiec zmarł.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie