Szczepienie, jako kryterium przy przyjęciu do przedszkola. Do Sejmu złożono projekt wraz z podpisami

Polska
Szczepienie, jako kryterium przy przyjęciu do przedszkola. Do Sejmu złożono projekt wraz z podpisami
Polsat News

Komitet "Szczepimy, bo myślimy" przekazał do Sejmu projekt wraz z wykazem zebranych pod nim podpisów. Projekt zakłada wprowadzenie jako dodatkowego kryterium przyjmowania dzieci do przedszkola lub żłobka wykonania obowiązkowych szczepień.

Współautor projektu Robert Wagner powiedział, że listy z podpisami zebranymi pod projektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe i niektórych innych ustaw przekazano w poniedziałek.

 

Aby zgłosić projekt do Sejmu jako inicjatywę obywatelską, trzeba zebrać co najmniej 100 tys. podpisów, w ciągu trzech miesięcy od daty postanowienia marszałka sejmu o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu. Potem następuje weryfikacja podpisów. Jeśli spełnione są wymagania formalne, pierwsze czytanie projektu przeprowadza się na posiedzeniu Sejmu w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do marszałka.

 

Projekt zakłada m.in., że kryterium przyjęcia kandydata do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego byłoby przedłożenie zaświadczenia o posiadaniu przez kandydata wymaganych przepisami obowiązkowych szczepień ochronnych lub zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania do szczepień.

 

Samorządy miałyby możliwość przyznawania punktów

 

Autorzy projektu wyjaśniają, że byłoby to jedno z kryteriów. Samorządy miałyby możliwość przyznawania punktów za szczepienie lub ich nieprzyznanie. Jeżeli dziecko nie mogłoby być szczepione z powodów medycznych, na podstawie zaświadczenia od lekarza pierwszego kontaktu w tej sprawie, miałoby taką punktację jak szczepione.

 

Twórcy regulacji wyjaśniali w przeszłości, odnosząc się do opinii o dyskryminacyjnych zapisach projektu, że obecnie funkcjonujące rozwiązania są daleko bardziej dyskryminujące, np. punktowanie dzieci mających rodzeństwo. Podkreślali, że obowiązek szczepień jest w Polsce od dawna i projekt nie nakłada nowego obowiązku ani kar.

 

Cele i założenia projektu poparła Naczelna Rada Lekarska

 

Cele i założenia zawarte w projekcie przygotowanym w ramach inicjatywy obywatelskiej "Szczepimy, bo myślimy" poparła Naczelna Rada Lekarska. W stanowisku Prezydium NRL z września ubiegłego roku wskazano, że "projekt ustawy, w zakresie, w jakim przewiduje wprowadzenie obowiązku przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych jako warunku przyjęcia dziecka do placówki edukacyjnej, realizuje postulat wyrażony przez samorząd lekarski w apelu z lipca 2017 r.".

 

W listopadzie Sejm zdecydował o odrzuceniu obywatelskiego projektu, który przewidywał likwidację obowiązku szczepień ochronnych i pozostawienie jej jedynie dla stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii.

 

W Polsce co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na szczepienie swoich dzieci. Szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizowane są w Polsce według określonego kalendarza. Obowiązkowe są szczepienia m.in. przeciwko gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

msl/luq/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze