Kłopoty z zaopatrzeniem w szczepionkę przeciwko gruźlicy podawaną niemowlętom

Polska
Kłopoty z zaopatrzeniem w szczepionkę przeciwko gruźlicy podawaną niemowlętom
Pixabay.com/kfuhlert

W ciągu kilku dni w Polsce skończą się zapasy szczepionki przeciwko gruźlicy, podawanej niemal wszystkim noworodkom - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Do szczepienia używano rezerw z powodu przerwania dostaw preparatu od jedynego producenta. Wstrzymano je, gdy pojawiły się podejrzenia, że jego partia jest wadliwa. Szczepienia mogą zostać wstrzymane.

Jak pisze gazeta, preparaty, które trafiają do szpitali, kupuje centralnie Ministerstwo Zdrowia. Teraz nie może tego zrobić; w grudniu zeszłego roku pojawiło się podejrzenie, że nowa partia, którą BIOMED-LUBLIN, jedyny dostawca bezpiecznej szczepionki, miał przekazać resortowi, jest wadliwa. Dlatego firma wstrzymała dostawy.

 

Od początku roku do szczepienia noworodków używano rezerw, które według dziennika, ulegną wyczerpaniu najwyżej do połowy maja. 

 

BIOMED-LUBLIN w opublikowanym w połowie kwietnia komunikacie stwierdził, że do nieprzerwanej produkcji szczepionki przeciwgruźliczej będzie mógł nie wcześniej niż w III kwartale 2019 r.

 

"DGP" zaznacza, że w Europie jest jeszcze jeden producent szczepionki na gruźlicę - w Danii, ale eksperci twierdzą, że duński preparat daje więcej odczynów poszczepiennych i go nie zalecają.

 

Sanepid do szpitali: nie marnujcie szczepionek

 

Dzieci nie będą więc szczepione w szpitalu zaraz po urodzeniu. Rodzicom wskazywane będą punkty, w których niemowlęta otrzymają szczepienie, gdy na rynek, po pozytywnej weryfikacji, trafi nowa partia produktu. W każdym województwie zostanie zorganizowane co najmniej jedno takie miejsce.

 

"Sanepid już na początku roku apelował do szpitali, aby nie marnowały szczepionek: w jednej ampułce znajduje się porcja, którą można zabezpieczyć kilkoro dzieci. Placówkom zalecano, aby szczepiły w tym samym czasie kilkoro noworodków i tym samym unikały wyrzucania części niezużytego preparatu" - dodaje gazeta.

 

Resort zdrowia: podejmiemy stosowne działania

 

Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że BIOMED-LUBLIN poinformował o tymczasowym wstrzymaniu obrotu szczepionką przeciw gruźlicy. Jednocześnie przekonuje, że „obecnie stan magazynowy szczepionki pozwala na nieprzerwaną realizację szczepień obowiązkowych, zgodnie z PSO na 2019 r.”.

 

"Rzeczniczka resortu Sylwia Wądrzyk dodaje, że w razie problemów z dostępnością do szczepionki resort będzie podejmował stosowne działania" - podaje "DGP".

las/ wka/ hlk/ PAP, DGP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie