Hrabstwo zakazuje obecności nieszczepionych dzieci w miejscach publicznych

Polska
Hrabstwo zakazuje obecności nieszczepionych dzieci w miejscach publicznych
Pixabay/whitesession

Z powodu epidemii odry władze hrabstwa Rockland (stan Nowy Jork) ogłosiły stan zagrożenia epidemicznego. Od środy nieszczepione dzieci nie mogą przebywać w miejscach publicznych. Zakaz będzie trwał 30 dni.

Osoby poniżej 18. roku życia, które nie zostały zaszczepione, nie mają wstępu do takich miejsc jak szkoły, centra handlowe, restauracje i miejsca kultu. Za naruszenie zakazu rodzicom nieszczepionych dzieci grozi kara grzywny w wysokości 500 USD i do sześciu miesięcy więzienia.

 

Władze hrabstwa podkreślają, że nie chodzi o represje, ale podkreślenie powagi sytuacji. Nie będzie sprawdzania dzieciom świadectw szczepienia, jeśli jednak wyjdzie na jaw złamanie zakazu (na przykład, gdy nieszczepione dziecko zachoruje), jego rodzice zostaną ukarani.

 

153 przypadki odry

 

W położonym nad rzeką Hudson, na północ od Nowego Jorku, Rockland County od października 2018 r. potwierdzono już 153 przypadki odry (z czego 48 w tym roku). Najprawdopodobniej choroba pojawiła się tam wraz z siedmioma podróżującymi osobami. Liczba nowych przypadków rosła z tygodnia na tydzień. Władze doszły więc do wniosku, że zagrożenie nie wygasa i trzeba podjąć energiczne działania, zwłaszcza, że zbliżają się święta wielkanocne, podczas których dojdzie do wielu zgromadzeń

 

- Nie będziemy siedzieć bezczynnie, podczas gdy dzieci w naszej społeczności są zagrożone - powiedział Ed Day, przedstawiciel władz Rockland County. - To jest kryzys zdrowia publicznego i nadszedł czas, aby wszcząć alarm - dodał.

 

Jak poinformował Day, inspektorzy ds. zdrowia napotkali "niedopuszczalny i nieodpowiedzialny opór" ze strony niektórych lokalnych mieszkańców podczas odwiedzania domów zarażonych osób w ramach dochodzeń. Odmawiano im informacji oraz współpracy.

 

Epidemia dotyczy głównie ultraortodoksyjnej społeczności żydowskiej

 

Wcześniej władze przeprowadziły publiczną kampanię zdrowotną, podczas której urzędnicy, lekarze i rabini mówili o ważnej roli szczepień.

 

Jak informuje New York Times, epidemia w Rockland County dotyczy głównie ultraortodoksyjnej społeczności żydowskiej. Jak się uważa, choroba mogła zawędrować do hrabstwa z innych obszarów w okolicach Nowego Jorku zamieszkałych przez tę społeczność, gdzie epidemie występowały już wcześniej. W społecznościach religijnych odsetek zaszczepionych młodych ludzi wynosi około 50-60 proc., co nie jest wystarczające. Dla całego Rockland County odsetek ten to 72,9 proc., natomiast zalecana wartość, pozwalająca uniknąć epidemii wynosi od 92 do 95 proc.

 

Odra jest wysoce zakaźną chorobą wirusową i może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym uszkodzenia płuc oraz mózgu. Nadal występuje w wielu krajach świata, zabijając około 90 tys. osób rocznie, a jej przeniesienie przez zakażoną osobę z jednego krańca świata na drugi to kwestia kilkugodzinnej podróży samolotem. Jednak mimo realnego zagrożenia chorobą, odsetek zaszczepionych dzieci spada w wielu krajach, do czego przyczyniają się ruchy antyszczepionkowe.

 

Wirus może przetrwać nawet dwie godziny w powietrzu

 

Wirus odry może przetrwać nawet dwie godziny w powietrzu, którym oddychała zakażona osoba, zaś około 90 proc. niezaszczepionych oddychających takim powietrzem ulega zakażeniu (dane Centers for Disease Control and Prevention - CDC).

 

Już w roku 2000 USA ogłosiły wyeliminowanie odry na swoim terenie, jednak zachorowania wciąż się pojawiają. Według danych CDC, wcześniej ogniska choroby (trzy lub więcej zachorowań) pojawiły się w stanie Waszyngton, Kalifornii, Teksasie i Illinois.

 

W USA wskaźniki szczepień stale spadają, ponieważ wielu rodziców sprzeciwia się im ze względów filozoficznych, religijnych, albo dlatego, że wierzą w rozpowszechniane w Internecie mylące informacje, jakoby szczepionki powodowały autyzm u dzieci czy zawierały trujące chemikalia lub metale ciężkie. Poza tym obecne pokolenie rodziców w większości nie miało okazjo zetknąć się z chorobami, przed którymi zabezpieczają szczepienia.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ruch antyszczepionkowy za jedno z najważniejszych globalnych zagrożeń dla zdrowia w 2019 roku.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie