Ruszył system rejestracji wyborców poza granicami kraju na wybory do PE

Świat
Ruszył system rejestracji wyborców poza granicami kraju na wybory do PE
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

Ministerstwo spraw zagranicznych uruchomiło internetowy system rejestracji wyborców mieszkających poza granicami Polski, którzy chcą oddać głos na polskich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Prawo do oddania głosu w obwodzie wyborczym poza granicami Polski ma każda osoba, która najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie została pozbawiona praw publicznych lub ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu, a także ma ważny polski paszport lub dowód osobisty i wpisze się uprzednio do spisu wyborców.

 

Od wtorku, 30 kwietnia rejestracja wyborców została rozszerzona o zarządzany przez MSZ internetowy system e-Wybory pod adresem https://ewybory.msz.gov.pl. Wpisu można dokonać także ustnie, e-mailowo, pisemnie, telefonicznie lub faksem w kontakcie z właściwym konsulatem RP.

 

Termin zgłoszeń upływa 23 maja br. (włącznie), a wybory odbędą się w niedzielę, 26 maja w godzinach 7.00 - 21.00.

 

201 obwodów wyborczych

 

Na mocy rozporządzenia ministra spraw zagranicznych najwięcej obwodów wyborczych stworzono w tym roku w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (33), Stanach Zjednoczonych (16), Kanadzie (9) i Niemczech (8). Łącznie powołano ich aż 201.

 

Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki tłumaczył w rozmowie z polskimi mediami, że w tym roku tylko w londyńskim okręgu konsularnym - jednym z czterech na terenie Zjednoczonego Królestwa, obok Manchesteru, Edynburga i Belfastu - przygotowano aż 22 komisje obwodowe w porównaniu z zaledwie dziewięcioma w 2014 roku.

 

- Mam nadzieję, że dzięki temu Polakom będzie dużo wygodniej zagłosować niż nawet w latach poprzednich - powiedział, podkreślając, że to "jedna z bardzo istotnych aktywności obywatelskich, bo dzięki naszym głosom wybieramy naszych reprezentantów: w tym przypadku do Parlamentu Europejskiego".

 

30 tys. wyborców oddało głos; najwięcej w USA

 

Obywatele Polski, mieszkający na stałe w 27 pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej, mogą dokonać wyboru, decydując się na wybór polskich europosłów lub kandydatów partii w kraju zamieszkania w wyborach organizowanych przez władze danego państwa.

W Wielkiej Brytanii wymaga to nie tylko rejestracji w spisie wyborców, ale także wysłania do władz samorządowych oddzielnego formularza potwierdzającego, że odda się głos tylko w jednym kraju. Termin upływa 7 maja br.

 

W poprzednich wyborach z 2014 roku poza granicami Polski ważny głos oddało ledwie nieco ponad 30 tys. wyborców, z czego najwięcej w Stanach Zjednoczonych (4837) i Wielkiej Brytanii (4581). Najwięcej głosów otrzymała Platforma Obywatelska (32,95 proc.), tuż przed Prawem i Sprawiedliwością (29,02 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Nowa Prawica Janusza Korwina Mikke (15,01 proc.).

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie