Wylosowano numery list wyborczych do PE. "Czwórkę" dla PiS wyciągnął Kierwiński z PO

Polska

W wyborach do PE z listą nr 1 wystartuje komitet wyborczy Konfederacja, KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy, z listą nr 2 Wiosna Roberta Biedronia, nr 3 Koalicja Europejska, nr 4 Prawo i Sprawiedliwość, nr 5 Partia Razem; nr 6 Kukiz'15, nr 7 Polska Fair Play, nr 8 Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi, nr 9 Polexit-Koalicja, nr 10 Jedność Narodu, która zarejestrowała listę w jednym okręgu.

Losowanie numerów list wyborczych PKW przeprowadziła w piątek.

 

W pierwszej części losowania przyznano numery listom komitetów wyborczych, które zostały zarejestrowane we wszystkich 13 okręgach wyborczych w wyborach do PE. Numer 1 otrzymał KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy; nr 2 - KW Wiosna Roberta Biedronia; nr 3 - KKW Koalicja Europejska PO, PSL SLD .N Zieloni; 4 - KW Prawo i Sprawiedliwość; 5 - KKW Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej; 6 - KWW Kukiz'15.

 

Dodatkowo wylosowano numery komitetów, które zarejestrowały się w więcej niż jednym okręgu wyborczym. Numer 7 wylosowano dla KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski (zarejestrował listy w sześciu okręgach); nr 8 otrzymał KW Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi (zarejestrował listy dwóch okręgach); 9 - KKW Polexit-Koalicja (zarejestrował listy w dwóch okręgach).

 

"Marcin Kierwiński wylosował czwórkę dla konkurencji"

 

Numer dla listy kandydatów komitetu Prawa i Sprawiedliwości wylosował poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński, co wywołało na sali salwy śmiechu.

 

Do tej sytuacji doszło dlatego, że po wylosowaniu pięciu pierwszych komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach, jasne było, że ostatni będzie KW Prawo i Sprawiedliwość, i przypadnie mu nr 4. Procedura wymagała jednak, by kulę z naczynia wyciągnęła osoba z publiczności. Okazało się, że był nim polityk PO-KO obserwujący losowanie. 

Rozbawienia nie kryli koalicjanci PO. "Sierotko" - skwitował rzecznik PSL Jakub Stefaniak. 

"Mocna czwórka", "głosujcie na »trójkę«", "to dobra wróżba"

 

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski pytany o "4" dla komitetu tego ugrupowania podkreślił, że nie przywiązuje szczególnej wagi do wyników losowania. - To numer na liście. Mówimy "mocna czwórka" i jedziemy dalej - podkreślił.

 

Zadowolony z wylosowanego numeru 3 był szef sztabu wyborczego Koalicji Europejskiej Marcin Kierwiński. "W losowaniu jesteśmy przed PiS-em i w tych wyborach także będziemy przed PiS-em" - oświadczył. Polityk wyraził też przekonanie, że to Koalicja Europejska wygra majowe eurowybory. - Mamy najlepszy program, najlepszą ofertę. Teraz do boju. Głosujcie na "trójkę", to najlepsza lista" - dodał. Posłanka PO Monika Wielichowska zwróciła uwagę, że to nie numery się liczą, tylko kandydaci, a tych - jak oceniła - Koalicja Europejska ma doświadczonych, kompetentnych i empatycznych.

 

Zdaniem wiceszefowej Wiosny Gabrieli Morawskiej-Staneckiej nr 2 dla komitetu tej partii "to dobra wróżba". "Chciałabym, żeby co najmniej ta dwójka potwierdziła się w wynikach wyborów" - mówiła. - Mamy świetnych kandydatów, kompetentnych, sprawdzonych, młodych - wskazała. Jak podkreśliła, piątkowemu losowaniu towarzyszyły duże emocje, nie ukrywała też radości z jego wyniku.

 

 

Poseł Kukiz'15 Piotr Apel stwierdził, że wylosowana "szóstka" idealnie pasuje do jego komitetu, bo "Kukiz'15 jest ugrupowaniem najlepszym, na szóstkę". Polityk zwracał jednocześnie uwagę, że w majowych wyborach do PE karta wyborcza będzie miała formę płachty, a co za tym idzie, numery list nie będą miały tak dużego znaczenia. - Myślę, że wyborcy znajdą najlepszych kandydatów, kandydatów listy Kukiz'15 - numer 6 - dodał.

 

Także Maciej Konieczny z zarządu Partii Razem nie ukrywał zadowolenia z wyników losowania. Jego zdaniem "piątka", która przypadła komitetowi Lewicy Razem to dobry numer i pozwoli wprowadzić do PE posłów i posłanki. - Jako Lewica Razem gwarantujemy, że zasłużymy na tę piątkę - zadeklarował. - Lewica Razem to lista na piątkę - oświadczył.

  

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja.

ml/grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie