30 mln nielegalnych papierosów w gdańskim porcie. W kontenerach z Indii miały być buty

Polska

Funkcjonariusze gdańskiego CBŚP i pomorskiej KAS udaremnili przemyt prawie 30 mln nielegalnych papierosów. Były one ukryte w trzech kontenerach, które przypłynęły z Indii do portu w Gdańsku i - według deklaracji - miały zawierać obuwie.

O udaremnieniu przemytu poinformowała w piątek rzecznik prasowa Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) kom. Iwona Jurkiewicz. Wyjaśniła, że gdyby przemyt nie został wykryty, a papierosy bez polskich znaków akcyzy trafiły na czarny rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 35 mln zł z powodu nieuiszczonych VAT, akcyzy i cła.

 

CBŚP

  

Bez polskich znaków akcyzy 

 

Rzecznik poinformowała, że przemyt udało się wykryć dzięki informacjom uzyskanym przez funkcjonariuszy z gdańskiego oddziału CBŚP. Dowiedzieli się, że na pokładzie statku płynącego z Indii do portu w Gdańsku mogą się znajdować nielegalnie wyprodukowane papierosy.

 

Z pozyskanych przez CBŚP informacji wynikało, że przemyt może być ukryty w kontenerach, w których - według dokumentacji przewozowej - powinno się znajdować obuwie. Odbiorcą towaru miała być ukraińska firma.

 

Jurkiewicz wyjaśniła, że funkcjonariusze CBŚP zawiadomili o sprawie funkcjonariuszy Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni, który wchodzi w skład Krajowej Administracji Skarbowej. W efekcie służby skontrolowały cztery kontenery, które przypłynęły do gdańskiego portu na pokładzie jednego ze statków. - W trzech z nich funkcjonariusze znaleźli prawie 30 mln papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy - podała Jurkiewicz.

 

Dodała, że dalsze czynności w tej sprawie prowadzą Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni i Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście.

 

CBŚP 

Udaremnione przemyty

 

Była to kolejna w ostatnim czasie wspólna akcja funkcjonariuszy gdańskiego CBŚP i pomorskiej KAS wymierzona w przemytników. Pod koniec lutego obie te służby udaremniły przemyt ponad 9 mln nielegalnych papierosów ukrytych w kontenerze, który przypłynął z Wietnamu do Gdyni i - według deklaracji - miał także zawierać obuwie.

 

Z kolei w listopadzie i grudniu ub.r. obie służby przejęły ponad 21 mln papierosów bez polskich znaków akcyzy wysłanych z Wietnamu do Gdańska. Kontrabanda była ukryta w kontenerach mających według dokumentów zawierać włókna kokosowe i zupki błyskawiczne. Gdyby te akcje przemytników się powiodły, to - według szacunków służb - Skarb Państwa straciłby około 24 mln zł z tytułu nieodprowadzonych podatków.

 

W maju ub.r. pomorska KAS i CBŚP w Gdańsku udaremniły też próbę przemytu 18 mln papierosów, które w krótkim odstępie czasu przypłynęły do gdańskiego portu na pokładach dwóch statków.

pgo/ PAP, zdj. główne CBŚP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie