Rekordowa ilość nielegalnego tytoniu przejęta przez KAS i CBŚP

Polska

KAS i CBŚP zatrzymały mieszkańca powiatu piaseczyńskiego, który w magazynie przechowywał 70 ton krajanki tytoniowej. To rekordowe przejęcie nielegalnego towaru. Aby go przetransportować potrzeba było sześciu tirów - podały służby.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz poinformowała w piątek, że ilość nielegalnego tytoniu, którą służby zabezpieczyły w powiecie piaseczyńskim była "rekordowa". Działania prowadzone były przez funkcjonariuszy CBŚP z Białegostoku i Suwałk wspólnie z Podlaskim Urzędem Celno-Skarbowym.

 

70 ton wysokiej jakości suszu

 

"Dzięki zebranym informacjom funkcjonariusze dotarli do powiatu piaseczyńskiego gdzie w hali magazynowane były duże ilości nielegalnego tytoniu. Mundurowi znaleźli kartony z blisko 70 tonami wysokiej jakości suszu tytoniowego. Była także maszyna do suszenia tytoniu" - podała kom. Jurkiewicz.

 

CBŚP

 

W trakcie działań zatrzymany został 34-letni Marcin J.

 

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Piasecznie. "Prokurator przedstawił Marcinowi J. zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego w postaci nielegalnego przechowywania suszu tytoniowego. Podejrzany spowodował uszczuplenie należności publicznoprawnych w postaci podatku akcyzowego w kwocie ponad 31 milionów złotych i podatku VAT w kwocie ponad 2 milionów złotych" - podał prok. Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.

 

Do 6 lat pozbawienia wolności

 

- Aby przetransportować tak dużą ilość nielegalnego towaru do magazynów depozytowych Służby Celno-Skarbowej użyto aż sześciu samochodów ciężarowych z naczepami, tzw. tirów - powiedział asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

 

CBŚP

 

- Magazynowany przez podejrzanego towar mógł służyć do zaopatrywania nielegalnych fabryk. W tej ilości tytoniu można wyprodukować co najmniej 70 milionów sztuk papierosów - podała kom. Jurkiewicz.

 

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Piasecznie zastosował wobec Marcina J. tymczasowy areszt. Za przestępstwa skarbowe podejrzanemu grozi kara do 6 lat pozbawienia więzienia.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie