KAS zabezpieczyła dwie tony nielegalnego tytoniu

Polska

Blisko dwie tony tytoniu niewiadomego pochodzenia zabezpieczyli funkcjonariusze celno-skarbowi w czasie akcji przeprowadzonej niedaleko Inowrocławia (Kujawsko-Pomorskie). Zatrzymano dwie osoby podejrzane o przestępstwa skarbowe.

Wspólną akcję przeprowadzili funkcjonariusze podlaskiej i kujawsko-pomorskiej KAS.

 

Handel nielegalnym tytoniem funkcjonariusze namierzyli m.in. poprzez analizę danych z systemu SENT, służącego do monitorowania drogowego przewozu towarów - poinformowały w piątek służby prasowe Izb Administracji Skarbowej w Białymstoku i Bydgoszczy.

 

W ten sposób ustalono, że na jednej z dróg w powiecie inowrocławskim może dojść do transakcji nielegalnym tytoniem. Akcję funkcjonariusze KAS przeprowadzili w trakcie przeładunku worków z tytoniem z jednego samochodu dostawczego na drugi. Było to w sumie 1,5 tony suszu tytoniowego; do tego zabezpieczono oba samochody i ponad 11 tys. zł w gotówce.

 

Podobne akcje w ubiegłym roku

 

Po tych działaniach przeszukano też jedną z pobliskich posesji; tam było jeszcze 400 kg krajanki tytoniowej i urządzenia do przetwarzania tytoniu. Jak podała KAS, łączna szacunkowa wartość rynkowa ujawnionych wyrobów tytoniowych, to ponad 1 mln zł.

 

Dwaj zatrzymani mężczyźni, 22- i 43-latek, są podejrzani o przestępstwa karne skarbowe. Grozi im wysoka grzywna, więzienie do 3 lat lub obie te kary łącznie.

 

W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS z województwa podlaskiego uczestniczyli w kilku podobnych akcjach na terenie kraju. Łącznie udało się w ten sposób zatrzymać 30,5 tony nielegalnego tytoniu. Jak przypomina administracja celno-skarbowa, transport tytoniu, nawet w kraju, musi być zgłoszony i dysponować stosownymi dokumentami.

maw/luq/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!