Szydło: dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że egzaminy mogły się rozpocząć

Polska

Dziękuję nauczycielom, pedagogom, dyrektorom szkół, wojewodom, kuratorom i wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że młodzież w całej Polsce mogła rozpocząć egzaminy - powiedziała w środę wicepremier Beata Szydło. Dodała, że wierzy, że kolejne egzaminy także będą przebiegały spokojnie.

Środa jest trzecim dniem strajku nauczycieli. O godzinie 9.00 rozpoczął się egzamin gimnazjalny. W środę uczniowie zdają egzamin z wiedzy humanistycznej: najpierw z historii i wiedzy o społeczeństwie, następnie z języka polskiego.

 

Wicepremier dziękowała wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że egzaminy gimnazjalne mogły się rozpocząć.

 

- Bardzo serdecznie dziękuję, bo państwo przede wszystkim zdaliście dzisiaj wielki egzamin: właśnie z dobrej woli, z tego poczucia obowiązku i odpowiedzialności. Dziękuję nauczycielom, pedagogom za to, że byli ze swoimi uczniami. Dyrektorom szkół za to, że państwo skompletowaliście komisje egzaminacyjne. Kuratorom, wojewodom, tym wszystkim, którzy ten proces nadzorowali, pomagali i wspierali - powiedziała. Wicepremier dziękowała także osobom, które zgłosiły się do komisji egzaminacyjnych.

 

Dodała, że wierzy, że kolejne egzaminy będą przebiegały spokojnie.

 

"Nie będziemy zmieniać 500 plus"


Wicepremier była pytana o propozycję szefa partii Teraz! Ryszarda Petru, by zamiast 500 zł na pierwsze dziecko dać 250 zł i w ten sposób znaleźć pieniądze na podwyżki dla nauczycieli.

 

- Jeżeli chodzi o program "500 plus", nie będziemy wprowadzać żadnych zmian. Tak jak ogłosiliśmy, (…) program obejmie każde dziecko. Każde dziecko do ukończenia 18, roku życia będzie otrzymywało co miesiąc 500 zł w ramach programu "500 plus" i tutaj nic się nie zmienia - powiedziała.

 

Wicepremier przekazała, że rząd jest przygotowany do przyjęcia w najbliższym czasie projektu w tej sprawie i przesłania go do Sejmu.

 

Szydło o okrągłym stole: efekt spotkań i rozmów

 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek, że chciałby, aby po świętach nastąpiła - w formule okrągłego stołu - ogólnonarodowa debata o systemie oświaty z udziałem związkowców, nauczycieli, pedagogów i rodziców.

 

- Jeżeli chodzi o okrągły stół, to jest zaproszenie i propozycja rozmowy, która wyniknęła również w ramach spotkań ze stroną i partnerami społecznymi. Od dłuższego czasu spotykamy się z partnerami społecznymi. (…) W trakcie tych rozmów, także negocjacji prowadzonych w ostatnich dwóch tygodniach, pojawiały się nowe postulaty, nowe oczekiwania. Także rząd złożył nowe propozycje - powiedziała wicepremier.

 

- Pan premier Morawicki zaprosił do tego, abyśmy przy okrągłym stole porozmawiali na temat tych propozycji, ale także tych propozycji, które przedstawia strona społeczna - dodała. Zauważyła, że podczas rozmów o nowych sposobach wynagradzania "pojawiały się ze strony związkowej postulaty, wątpliwości, uwagi, bardzo celne zresztą". Wskazała, że zastanawiano się m.in. nad tym, jak miałaby być kształtowa subwencja oświatowa.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie