Obiboki i nieroby - proboszcz o strajkujących nauczycielach. A ci pytają, czy to stanowisko Kościoła

Polska
Obiboki i nieroby - proboszcz o strajkujących nauczycielach. A ci pytają, czy to stanowisko Kościoła
Google Street View

"Z ambony w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Lublinie, w ogłoszeniach duszpasterskich, padły obrażające nas słowa, w których ksiądz proboszcz określił nas mianem obiboków i nierobów" - napisali nauczyciele w liście do Archidiecezji Lubelskiej. Wyrazili nadzieję, że "takie stwierdzenia nie są oficjalnym stanowiskiem Kościoła Katolickiego w Polsce".

Sytuację, do ktorej miało dojść w niedzielę, 7 kwietnia, w jednej z lubelskich parafii, opisał spottedlublin.pl. 

 

Portal opublikował list nauczycieli miejscowej szkoły podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego skierowany do arcybiskupa Archidiecezji Lubelskiej Stanisława Budzika, w którym poinformowali o incydencie.

 

"Padły obrażające nas słowa"

 

"Niestety w dniu wczorajszym z ambony w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Lublinie, w ogłoszeniach duszpasterskich, padły obrażające nas słowa, w których ksiądz proboszcz Eugeniusz Szymański określił nas mianem obiboków i nierobów" - napisali nauczyciele. 

 

Jak oświadczyli, ksiądz Szymański "twierdził, że nauczyciel, który strajkuje, to nie nauczyciel oraz że powinniśmy tak, jak kiedyś, oddawać życie za uczniów i za ich nauczanie, nie pobierając wynagrodzenia".

 

"Wyrażamy nadzieję, że takie stwierdzenia nie są oficjalnym stanowiskiem Kościoła Katolickiego w Polsce" - wskazali.

 

Modlitwa za "opamiętanie się nauczycieli"

 

Jak informuje "Dziennik Wschodni", ksiądz odmówił też modlitwę za "opamiętanie się nauczycieli", którzy "bezpodstawnie protestują". Po tych słowach - według gazety - kilka osób miało wyjść z kościoła. 

 

Od poniedziałku w  Polsce trwa bezterminowy strajk nauczycieli.

 

W środę, 10 kwietnia, ma się rozpocząć egzamin gimnazjalny. Rząd apeluje do nauczycieli, aby przerwali strajk na czas egzaminów.

 

Od wielu dni śledzimy i relacjonujemy, co dzieje się  w oświacie, jak przebiegaja negocjacje rządu ze zwiazkowcami. Zachęcamy do komentowania i wyrażania opinii na temat strajku nauczycieli.

msl/dro/ spottedlublin.pl, Dziennik Wschodni
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie