Strajk nauczycieli. Samorządy pomagają rodzicom. Przygotowały zajęcia dla dzieci i uczniów

Polska
Strajk nauczycieli. Samorządy pomagają rodzicom. Przygotowały zajęcia dla dzieci i uczniów
PAP/Andrzej Grygiel

Bezpłatne lub za symboliczną złotówkę zajęcia dla dzieci i uczniów przygotowały samorządy w całej Polsce. Oferują opiekę w czasie strajku nauczycieli. Włodarze wielu miejscowości zaapelowali do pracodawców, aby pozwolili na przyjście do pracy z dziećmi. Władze stolicy uruchomiły serwis i wyszukiwarkę zajęć, w Poznaniu działa specjalna infolinia a Kraków przedstawia oferty na portalu samorządowym.

Kuratoria na swoich stronach nie podają, które szkoły strajkują, a gdzie zajęcia odbywają się bez przeszkód. W "Informacji dla rodziców", przypominają, że strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu lub w szkole  oraz nie może stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek. Podkreślają m.in., że "obowiązkiem dyrektora szkoły i przedszkola jest zapewnienie dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta".

 

Z pomocą rodzicom i opiekunom przyszły samorządy lokalne, które przygotowały propozycje zajęć.

 

Stołeczny ratusz uruchomił na swojej stronie specjalny serwis z wykazem szkół i przedszkoli, które przystąpiły do strajku oraz tych, które tego nie zrobiły. Jest też wyszukiwarka zajęć dla dzieci i uczniów w poszczególne dni tygodnia w domach kultury, muzeach i placówkach edukacyjnych, takich jak Centrum Nauki Kopernik i muzeum POLIN.

 

W ofercie jest wiele różnorodnych propozycji, m.in. zajęcia z projekcji filmowych, warsztaty plastyczne i teatralne.

 

We Wrocławiu warsztaty organizują m.in. zoo, Aqua Park i miejski stadion. Prezydent miasta zapowiedział, że urzędnicy i pracownicy miejskich spółek mogą przyjść do pracy z dziećmi.

 

Władze Poznania zapewniają młodzieży zajęcia w Teatrze Polskim, m.in. z religii, wiedzy o islamie, warsztaty języka migowego, głośne czytanie książek. Na dzieci czekają też Biblioteka Raczyńskich i galeria Arsenał. Miasto uruchomiło dla rodziców i opiekunów specjalną infolinię. 

 

Pomaga policja i straż miejska

 

Swoją pomoc oferują również straż miejska i policja. W Białymstoku funkcjonariusze mają prowadzić szkolenia i warsztaty z zakresu bezpieczeństwa.

 

W Krakowie na dzieci i młodzież czekają wszystkie miejskie placówki kultury i kluby. Propozycje wydarzeń i zajęć dostępne są na portalu samorządowym i obejmuja termin do 12 kwietnia. 

 

Samorząd Łodzi zorganizował w miejskich instytucjach kultury i w halach sportowych zajęcia kulturalne i sportowe na wzór półkolonii. Dziecko może brać w nich udziałpod opieką osoby dorosłej.

 

Jednak nie wszyscy nauczyciele dziś strajkują. - Stopniowo, w ciągu dnia, tak jak nauczyciele przychodzą do szkoły, jestem informowana o tym, czy przystępują do pracy, czy nie - mówi Polsat News Justyna Dmitruk, dyrektorka szkoły podstawowej nr 86 w Gdańsku. - Nie strajkują katecheci, dzieki czemu od rana została zabezpieczona opieka w świetlicy - dodaje.

 

 

Brak porozumienia z rządem

 

Konsekwencją rozpoczętego strajku jest niedzielne fiasko rozmów pomiędzy rządem, a centralami związkowymi. – Propozycje rządu są nieadekwatne do oczekiwań środowiska nauczycielskiego – informował Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

 

- Pokazaliśmy, że można podpisać porozumienie, które daje dobrą szansę i perspektywę na przyszłość – oświadczyła Beata Szydło. Przekonywała, że rząd dalej jest gotowy do podjęcia dialogu, o ile pozostałe centrale zwrócą się z propozycją takich rozmów.

rob/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie