Petru: pieniądze na "trzynastą emeryturę" można przeznaczyć na podwyżki dla nauczycieli

Polska
Petru: pieniądze na "trzynastą emeryturę" można przeznaczyć na podwyżki dla nauczycieli
Polsat News

- Pieniądze, które mają być przeznaczone na tzw trzynastą emeryturę można przeznaczyć na podwyżki dla nauczycieli, to jest ta sama kwota - przekonywał w poniedziałek we Wrocławiu lider partii Teraz! Ryszard Petru.

Podczas konferencji prasowej we Wrocławiu Petru powiedział, że "trzynasta" emerytura, która znalazła się w tzw. nowej piątce PiS, "nie rozwiązuje fundamentalnie żadnego problemu". "To jest wyłącznie przekazywanie emerytom pieniędzy tuż przed głosowaniem w wyborach do PE" - stwierdził.

 

Petru postuluje, aby pieniądze przeznaczone na "trzynastą" emeryturę przekazać na podwyżki dla nauczycieli. - To jest ta sama kwota - dodał.

 

Zdaniem lidera Teraz!, w budżecie nie ma pieniędzy na "dodatkowe 500 plus", "trzynastą" emeryturę i podwyżki dla nauczycieli. - Budżet nie jest z gumy; z przerażeniem co chwilę słyszę nowe pomysły premiera Mateusza Morawieckiego, jak zatkać dziurę w budżecie. Ostatni z nich to skok na nasze oszczędności w OFE. Pomysł był taki by 3/4 nam oddać w postaci gotówki, a 1/4 zabierze rząd w postaci przekazania do funduszu rezerwy demograficznej - mówił Petru.

 

Jego zdaniem, nadchodzi mocne spowolnienie gospodarcze. - Nerwowe poszukiwanie pieniędzy przez premiera Morawieckiego pokazuje, że sytuacja jest zła - stwierdził Petru.

 

"Polacy muszą wiedzieć, skąd będą pieniądze"

 

Jak podkreślił, każda odpowiedzialna partii powinna pokazywać źródła finansowania proponowanych przez nią rozwiązań. - "Piątka Kaczyńskiego”, podwyżki dla nauczycieli - Polacy muszą wiedzieć skąd w przyszłości znajdą się na to pieniądze. Czy to będzie skok na OFE, podwyżki podatków czy może oszczędności na programach socjalnych, czy inwestycyjnych - powiedział Petru.

 

Tzw. nowa piątka PiS przewiduje wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, zwolnienie z podatku PIT pracowników do 26. roku życia, trzynaste świadczenie dla emerytów i rencistów, obniżenie z 18 do 17 proc. stawki podatku PIT, przywrócenie połączeń PKS przede wszystkim na wsiach i w małych miastach.

 

30 marca podczas konwencji w Gdańsku Jarosław Kaczyński zapowiedział, że PiS dokona takiej implementacji dyrektywy o prawie autorskim, że wolność w internecie będzie zachowana; dodając tę zapowiedź stwierdził, że będzie to teraz "piątka plus".

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie