Petru: propozycje PiS to przejaw skrajnej nieodpowiedzialności

Polska

Propozycje przedstawione na sobotniej konwencji przez PiS to przejaw skrajnej nieodpowiedzialności - ocenił w niedzielę lider partii Teraz! Ryszard Petru. Według niego, partia rządząca chce za jednym zamachem kupić trzy grupy społeczne: rodziców, emerytów i najmłodszych wyborców.

Wprowadzenie "500 plus" od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia, "trzynastka" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy - to "nowa piątka PiS" zaprezentowana podczas sobotniej konwencji programowej partii.

 

Petru ocenił w niedzielę na konferencji prasowej, że te propozycje "to przejaw skrajnej nieodpowiedzialności".

 

Według niego, PiS chce za jednym zamachem kupić trzy grupy społeczne: rodziców, emerytów i najmłodszych wyborców. - Łatwo się rozdaje cudze pieniądze i tak było w wielu krajach, w których skończyło się to bankructwem. Tak było w Wenezueli, na Białorusi i tak było w czasach PRL-u - mówił lider Teraz!.

 

Jego zdaniem, "»500 plus« na pierwsze dziecko to 45 mld złotych, trzynasta emerytura to 10 mld złotych, powrót połączeń autobusowych to 1,5 mld złotych, likwidacja PIT-u dla osób do 26 roku życia to 2 mld złotych - w sumie 60 mld złotych". - To jest trzy razy więcej, niż dotychczasowe wydatki na program "500 plus" - powiedział Petru.

 

- Nie może być zgody sił opozycyjnych na tego typu kupowanie wyborców. Szczególnie skandalem jest to, że PiS próbuje kupić emerytów, o których przez cztery lata swojej kadencji zupełnie zapomniał. Przypomina sobie o nich dopiero wtedy, kiedy zbliżają się wybory. To wyjątkowa bezczelność - ocenił polityk.

 

 

Lider Teraz! zadeklarował, że nie poprze w Sejmie tych propozycji. - Deklaruję, że będą głosował przeciwko - oświadczył. - To jest pułapka nastawiona na partie opozycyjne, żeby pokazać: albo jesteście za tym, aby ludziom pomagać, albo nie. Nie dajmy się na to nabrać. To jest wpuszczenie partii opozycyjnych w maliny - mówił Petru.

 

W jego ocenie, żaden rząd "nie będzie w stanie zrealizować programu za 60 mld złotych, jak były problemy z realizacją programu za 20 mld złotych".

jm/hlk/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie